Režim vydávání víz se podle Stapletona zpřísní i jinde a obecně se dá očekávat, že se patrně zvýší, sice ne nijak dramaticky, počet odmítnutých žadatelů.

O novém systému, který nepřímo celou proceduru zdražuje a na základě jehož musí takřka všichni žadatelé k pohovoru, když dřív to byla asi třetina, hovořil dnes Stapleton s náměstkem ministra zahraničí Alexandrem Vondrou. Zpřísněná procedura včetně zavedení placené informační linky za 38 korun za minutu vyvolala domácí kritiku.

Ve vízovém vztahu existuje nerovnováha - Američané na rozdíl od Čechů vízum nepotřebují. Stapleton a Vondra také projednávali možnost českých firem podílet se na rekonstrukci Iráku. Stapleton uvedl, že se kvůli české účasti v příštích několika dnech setká s ministrem průmyslu Milanem Urbanem. Irák by podle něj měl být i na pořadu jednání premiéra Vladimíra Špidly, který má Spojené státy navštívit v červenci.

"Jsem optimistou v tom smyslu, že české firmy budou mít v obnově Iráku svoji roli," řekl Stapleton. Dodal, že česká účast by byla logická, neboť české respektive československé produkty tam jsou známé a tradiční.