Lékaři nyní sice musí pacienta o jeho stavu informovat, ale nemusí mu poskytnout jeho zdravotní dokumentaci, aby si mohl udělat kopii či přepis. Další novinkou je, že ke zdravotní dokumentaci zesnulých by mohli podle novely získat přístup i jejich příbuzní.

Sněmovna návrh projednala, i když se pravicoví opoziční poslanci netajili výhradami vůči nejasnostem ve zdravotnictví. Proti projednávání předpisu, jenž upravuje problematiku zdravotnictví, se postavila opoziční ODS, která chtěla diskusi odsunout až po jmenování definitivního nástupce odvolané ministryně Milady Emmerové (ČSSD).

ODS chtěla jednání odročit

Místopředsedkyně zdravotního výboru Lucie Talmanová z ODS požadovala přerušení diskuse nejen o této novele, ale i o všech dalších zdravotnických zákonech, které má Sněmovna na programu. Poslanci by se k nim podle Talmanové měli vrátit až za přítomnosti nového ministra. Jen s ním lze prý vést "opravdu kvalifikovanou debatu".

Talmanová se domnívá, že také ministr práce a sociálních věcí Škromach (ČSSD) si oddechne, až zdravotnictví někomu předá. "I jemu by se ulevilo," poznamenala na Škromachovu adresu. Škromach ale přerušování debaty odmítl, podle něj situace ve zdravotnictví vyžaduje urychlené schválení předložených zákonů. 

Nahlížet mohou i příbuzní zemřelých

Novela by měla umožnit pacientům určit další lidi, kterým budou lékaři  informace o jejich zdravotním stavu poskytovat. Pacient by podle zákona mohl určit jak okruh lidí, tak pouze jediného člověka. Kromě příbuzných by navíc mohl obdobně nakládat s dokumentací i veřejný ochránce práv.

Na zkostnatělé znění současné podoby zákona doplácela manželka tragicky zesnulé hokejové legendy Ivana Hlinky Liběna, která se dlouho nemohla dostat k jeho záznamům ve zdravotní dokumentaci. Nynější novela by již měla podobným případům zabránit.