Koaliční strany se na ranní schůzce dohodly, že zákon se změní. Lidovci to ale chtěli udělat ještě předtím, než jej začne projednávat Sněmovna. S tím ale nesouhlasil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Spolu se svou stranou prosazuje, aby se zákon změnil až v průběhu druhého čtení ve Sněmovně. "Zákon se nyní bude schvalovat v prvním čtení, tedy ve vládní podobě, ve druhém čtení jsou pak možné případné změny," řekl Novinkám Škromach.

Kalousek ale v rozhlasové stanici BBC reagoval, že v takovém případě bude jeho strana proti tomu, aby se norma do druhého čtení vůbec dostala a strana v prvním čtení navrhne vrátit zákon k přepracování. Koaliční strany ale mají ještě asi týden času, aby se dohodly. Zákon přijde v dolní komoře na řadu nejdřív příští středu.

Problém s postavením odborářů

Současné znění Zákoníku práce, které chtějí sociální demokraté ve Sněmovně prosadit s pomocí komunistů, je podle lidovců protiústavní a dává příliš velké pravomoci odborářům. Odbory by například mohly rozhodovat i za zaměstnance, kteří v nich nejsou organizováni.

Proto pro zákon lidovci nezvedli ruce při rozhodování kabinetu, ministři sociální demokracie je však přehlasovali. Sociální demokracie pak řekla, že zákon prosadí i s podporou komunistů.