Prověrky pod patronací Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) požaduje nový zákon o utajovaných skutečnostech, který tento týden podepsal navzdory nesouhlasu pilotů prezident republiky. Kratochvíl zdůraznil, že stávka je krajním řešením, neboť piloti by nechtěli poškodit České aerolinie.

Letci jsou nespokojeni s požadavky státní legislativy. Podle nich jsou požadované prověrky výjimkou i v zemích EU.

Přísné bezpečnostní požadavky NBÚ

NBÚ vyžaduje při ověření způsobilosti řadu osobních údajů, včetně partnerských vztahů, delších i kratších pobytů v zahraničí, kontaktů na osoby žijící v zahraničí apod. Nesouhlas pilotů vyvolal především požadavek sděování údajů o třetích osobách. Vzhledem k tomu, že většinu pracovní doby tráví piloti a letušky v zahraničí, byl by seznam známých lidí žijících v zahraničí u většiny rozsáhlý.

Prověrky se týkají asi 14 000 zaměstnanců letišť. Podobná směrnice EU ale podle informací pilotů platí již také pro železničáře a v budoucnu by se měla vztahovat i na řidiče dálkové autobusové dopravy. Pokud by u nich postupovala česká strana stejně jako u zaměstnanců letišť, musel by NBÚ prověřovat v brzké době desítky tisíc dalších zaměstnanců.

I EU je k letcům mírnější

Prověřování na tak vysoké úrovni není obvyklé v žádné zemi Evropské unie ani v USA, tvrdí piloti. Česko tedy vyžaduje nadprůměrně vysoké prověření po zaměstnancích, kteří se díky němu budou moci pohybovat v neveřejných prostorách letiště, tzv. červené zóně, řekl Kratochvíl. Do ní ale mají přístup zahraniční letci a letušky, kteří v Praze přistávají, a ti žádné podobné prověření nemají, dodal.

Piloti se chtějí obrátit na skupinu poslanců nebo senátorů, aby podala ústavní stížnost proti zákonu.