Vítězslav Jandák při svém nástupu do ministerského křesla před novináři řekl, že Řepovou z funkce neodvolá a že bude pokračovat v linii, kterou prosazoval jeho zesnulý předchůdce Pavel Dostál (ČSSD). Ten nepodlehl nátlaku katolické církve, především kardinála Miloslava Vlka, který si léta přál hlavu Řepové.

"Doktorku Řepovou neodvolám," opakovaně zdůrazňoval Dostál, který byl přesvědčen, že ředitelka - byť je stoupenkyní ODS - je loajálním státním úředníkem, který dobře vykonává svou práci. Řepová kdysi na úřadu vlády radila premiéru Václavu Klausovi a na ministerstvo kultury později nastoupila s Dostálem.

I premiér Jiří Paroubek při uvedení ministra do jeho úřadu tehdy vyjádřil víru, že Jandák bude pokračovat v Dostálově politice.

Je zřejmé, že Řepová, která se podílela na vypracování církevní novely, má odlišný názor než Jandák. Ten je proti projednávání této novely, kterou už schválila vláda, poslanci, ale Senát ji vrátil Sněmovně. Přestože ministr má k církevní novele posudky expertů na ústavní právo, které dokladují, že předloha není v rozporu s ústavou, žádá nová stanoviska odborníků.

Jandák také nechtěl příliš komentovat svou schůzku s Vlkem, k níž došlo krátce po jeho jmenování do vlády. Argumentoval, že šlo pouze o obnovení dialogu s církvemi.

Avšak na webových stránkách se pak katolická církev ke schůzce zmínila, že kardinál s ministrem hovořili i o "personáliích". Ministerstvo kultury pak vysvětlovalo, že šlo ze strany církevních hodnostářů o nepřesné vyjádření či nedorozumění.