Podle dobře informovaných zdrojů se Emmerové zvažovaný Rathův přestup do vedení resortu vůbec nezamlouvá, ale nemá příliš sil postavit se úvahám premiéra Jiřího Paroubka. Ten sice v těchto dnech Emmerovou z funkce odvolat nechce, avšak z jeho okolí prosákla zpráva, že by Ratha do křesla ministra později rád posadil. Proto někteří lidé z okolí ministryně připouštějí, že Emmerová funkci za takové situace sama vzdá.

Mezi svými spolupracovníky se už nechala slyšet, že by ve spolupráci s Rathem byla nucena podepisovat návrhy a rozhodnutí, se kterými se třeba vůbec nebude ztotožňovat.

Chce řídit celý resort

Navenek Emmerová Rathovo jmenování považuje za jedno z možných řešení situace. "Pokud by se tak stalo, byla bych ráda, aby se zabýval veřejným pojištěním," řekla Právu.

Zároveň ale oznámila, že původně počítala s případnou výměnou náměstka pro veřejné zdravotní pojištění Petra Slámy, který podle ní trpí zdravotními problémy a o odstoupení uvažoval sám. "Nakonec se mi ho podařilo znovu přemluvit, aby ve funkci zůstal," uvedla. "To je vše, co jsem zamýšlela v rámci personálních změn na tomto ministerstvu."

Rath v úterý potvrdil, že nástup na ministerstvo zvažuje. Rozhodne se v řádu týdnů, ne dnů, a až po sjezdu lékařů, který bude 14. až 16. října.

"Možnost ovlivnit něco z pozice jednoho z náměstků je relativně slabá," řekl Právu. O nabídce by uvažoval pouze v případě, že by měl zaručeno, že bude moci "zásadně rozhodovat o celém resortu". Tím by ale tento resort de facto řídil.

Paroubek už dal signál

Paroubek svůj zájem o Ratha projevil veřejně tím, když v pondělí večer vyzval Emmerovou k personálním změnám ve vedení ministerstva. Na tiskovou konferenci po svém jednání s praktickými lékaři přišel právě s Rathem, i když ten se jednání zúčastnit neměl.

Rath na dotaz, proč tam je, uvedl, že "je prezidentem všech lékařů a zastupuje zájmy všech". Premiér Paroubek na stejný dotaz pak řekl: "Je to moje tisková konference a mohu si na ni pozvat, koho chci." Rathova účast na tiskové konferenci tedy jasně signalizuje, že premiér s ním do funkce náměstka počítá.

Podle stínového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) je Rath sice lékař, ale o problému toho ví málo. "Je zřejmé, že premiér Paroubek tápe, neví, co má dělat, a tak sahá mimo soc. dem.," zhodnotil úvahy Julínek.

Naopak šéf poslaneckého klubu soc. dem. Michal Kraus je přesvědčen, že by se mohl osvědčit tandem Emmerová-Rath. "Pokud by se měly ve zdravotnictví řešit problémy v intencích programu soc. dem., bylo by podle mého vůbec nejlepší, kdyby Emmerová dokázala s Rathem vytvořit funkční tandem," řekl Právu.

Lékaři mají smíšené pocity

Lékaři jsou z nové situace dost rozpačití. "Poznal jsem, jak jsou pan premiér i paní ministryně citliví na kompetence v personálních otázkách. Neberme jim tyto kompetence, nechť je to jejich rozhodnutí. Jestliže se zkombinuje neschopnost s neschopností všeho, tak když to zprůměrujeme, je to akorát," řekl Právu v úterý Jan Jelínek, místopředseda Sdružení praktických lékařů a velký kritik Ratha. Právě on ho na sjezdech lékařů opakovaně vyzýval, aby odstoupil. Stát se to může právě na sjezdu lékařské komory příští týden.

Mluvčí Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milan Kudyn si myslí, že pan Rath je schopný člověk. "Ale nejsem si jist, jestli post prvního náměstka a spolupráce s ministryní Emmerovou přinese kýžený efekt. Pan premiér se možná domnívá, že mu obsazení postu Rathem přinese mezi lékaři volební body."

Ratha jednoznačně podpořil prezident Lékařského odborového klubu Milan Kubek: "Pokud bude náměstkem, tak konečně na ministerstvo přijde někdo, kdo zdravotnictví rozumí."

Jiří Suttner, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny, kterou Rath léta tvrdě kritizuje, Právu řekl: "Kdyby taková situace skutečně nastala, pak by pan Rath musel přestat s mediálními válkami a musel by se stát člověkem, který bude muset začít pracovat ve prospěch zdravotnického systému. Zatím tomu tak není."

Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek míní, že setrvání Ratha v čele komory vyvolává útoky proti komorám a znemožňuje racionální řešení problémů lékařských komor. "Z tohoto pohledu bych jeho přestup na ministerstvo uvítal. Ministerstvo v současné době nedělá nic dobrého. Pokud by ministryně stáhla návrhy zákonů, které jsou kontroverzní a navracejí naši republiku do dob 70. let minulého století, a pan Rath k tomu napomohl, pak by jeho vstup na ministerstvo byl úspěšný," řekl Pekárek Právu.