Sdružení ambulantních specialitů nebude podle slov svého předsedy Zorjana Jojka lékařům doporučovat, aby své ordinace zavřely. "Kdybychom uzavřeli na den své ordinace a spolehli se na fungování nemocniční sítě v této republice, de facto bychom zavedli systém, proti němuž protestujeme," objasnil Jojko. Pokud ale budou chtít lékaři své pracoviště na hodinu zavřít, sdružení jim v tom bránit nebude.

Praktičtí lékaři se rozhodli zavřít na hodinu své ordinace 6. října v 12:05 už na začátku tohoto týdne. Připojí se k nim i lékárny. Pacienti, kteří ale budou nutně potřebovat ošetřit, nebo si koupit lék, se ale nemusí bát toho, že by byli odmítnuti.

Lékaři a lékárníci se rozhodli protestovat proti zdržování plateb od pojišťoven. Za práci, kterou odvedou, dostávají zaplaceno někdy i s více než měsíčním zpožděním. Zdravotní pojišťovny jsou zadlužené, ministerstertvo zdravotnictví ale situaci neřeší, vláda pouze uvolnila přes tři miliardy korun na oddlužení pojišťoven.

Doktoři, kteří se chystají stávkovat opakují, že protest není namířen proti pojišťovnám. Podle nich za svou situaci nemůžou, doplácejí jen na kroky ministerstva.