Poslanec ČSSD a exministr Jiří Rusnok ve středu potvrdil svůj definitivní odchod ze Sněmovny. Z královéhradecké kandidátky ČSSD ho nahradíte právě vy. Už jste o tom byl vyrozuměn?

O této alternativě jsem se dozvěděl ráno od kolegů z katedry (R.B. učí na katedře biologie Univerzity Hradec Králové - pozn. red.), kteří byli informováni z deníku Právo. Já osobně nikoho nekontaktoval. Jen bezprostředně před sjezdem naší strany mi v rozhovoru Jiří Rusnok připomenul, že pokud by k čemusi došlo, tak jsem vlastně prvním náhradníkem pro Sněmovnu. Takže nyní došlo a ve středu po poledni jsem byl vyrozuměn předsedou poslaneckého klubu ČSSD Petrem Iblem . Poslanecký slib složím v úterý 29. dubna.

Těší vás tento razantní životní i profesní obrat?

Za podstatné pokládám, že Trutnovsko, kde bydlím a kde jsem členem základní organizace ČSSD, které nemělo jediného zástupce ve Sněmovně ze žádné politické formace, ho za těchto okolností získá, což je pro tak důležitý region pozitivní informací.

S prací vysokoškolského pedagoga v souvislosti s výkonem poslaneckého mandátu skončíte?

Profesní změna snad nebude tak razantní, protože do určité míry bych se dále mohl věnovat profesi ekologa a dejme tomu i vysokoškolského učitele. To je myslím práce, která se s mandátem poslance docela dobře slučuje.

Co bude ve funkci poslance vaší doménou?

Předpokládám, že místní rozvoj s ohledem na životní prostředí a druhou parketou vysoké školství. Roztrpčuje mě, jako drtivou většinu mých kolegů, naše hanebné finanční ohodnocení za odvedenou práci. V porovnání s Evropou se jeví dokonce více než hanebné a souběžně snižuje i společenskou prestiž učitelského stavu.

Prozradíte něco ze svého soukromí?

Je mi šestadvacet let, jsem svobodný a přítelkyni netajím. V politice, respektive v ČSSD, jsem od jednadvaceti let. V roce 2001 jsem byl zvolen předsedou OVV ČSSD v Trutnově o rok později zastupitelem v obci Mladé Buky. Mezi sociální demokraty mě přivedla rodinná tradice z první republiky, když už příbuzenstvo bylo v německé sociální demokracii. Souběžně s poslaneckým mandátem bych chtěl dokončit doktorandská studia na Univerzitě v Pardubicích, kde studuji aplikovanou krajinnou ekologii.