Neúspěšný protikandidát V. Špidly na post předsedy ČSSD Rusnok podle svých slov již nechtěl v soc. dem. hrát roli hromosvodu, po kterém se svezou všechny maléry. Svůj záměr ukončit svůj poslanecký mandát oznámil již včera deníku Právo slovy: "Nemám chuť tady déle setrvávat, jsem rozhodnutý to zabalit, jen nevím, jestli to bude za týden, za den, nebo za dva." Rusnok má nyní namířeno do soukromého sektoru. Odmítl však prozradit, jaká firma či společnost poslance oslovila. "Je to dvoustranná záležitost a dokud nebude podespána dohoda, nebudu o tom hovořit", řekl.

Lakonicky na Rusnokovu rezignaci zareagoval jeho stranický šéf, premiér Vladimír Špidla. "Předpokládal jsem to, neboť Jiří Rusnok postupně směřoval mimo hlavní proud ČSSD", řekl Špidla Právu.

Podle něj z toho poslanec sám vyvodil důsledky, které premiér respektuje. Právě Špidlův přístup k Rusnokovi, kterého v březnu odvolal z ministerské funkce, je podle některých politiků soc. dem. hlavním důvodem poslancova odchodu z politiky. Špidla sice tvrdil, že z ministerské funkce musel odejít kvůli špatné komunikaci, avšak bylo zjevné, že Rusnok si podepsal svůj ortel především tím, že volil na Hrad Václava Klause.

Rusnok nám může chybět, přípustil šéf klubu ČSSD

Premiér na otázku Práva, zda na Rusnokově rezignaci cítí osobní podíl, poznamenal: "S Jiřím Rusnokem jsem o jeho záměru nehovořil." To Právu potvrdil i exministr průmyslu, který přiznal, že o svém rozhodnutí s nikým nehovořil a ani v rezignačním dopisu neuvedl žádné důvody. "Jsem svobodný člověk a necítím potřebu o tom s někým hovořit", řel Rusnok k poznámce, proč o svém úmyslu nikoho dopředu neinformoval.

Právě na to spoléhal šéf poslaneckého klubu Petr Ibl, který ještě v úterý nepřikládal žádnou váhu informacím, že Rusnok chce ze Sněmovny odejít. "Myslel jsem, že bude příležitost si o tom popovídat", řekl Právu. Ibl připustil, že hlavním důvodem může být fakt, "že nechtěl dále snášet různé útoky a osočování". Podle něj se na Rusnokově odchodu mohlo podepsat i jeho odvolání z funkce ministra. "Nemyslím si, že viníkem byl jen on sám", poznamenal předseda poslaneckého klubu. Dodal, že svou odborností bude možná Rusnok v klubu chybět.

Rozhovor s Rusnokovým nástupcem Robinem Böhnischem čtěte zde.