"To je strkání hlavy do písku. Jestli se pan ministr (Bublan) bude řídit podle plzákovského hesla zatloukat, zatloukat, zatloukat, tak na to všichni budeme doplácet. Policie ztratí na své důvěryhodnosti a peníze se budou vyhazovat úplně zbytečně," řekl v úterý Právu místopředseda Sněmovny a stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) očekává, že zprávu také dostane. "Nejsem úplně spokojený s tvrzením, že všechno proběhlo podle regulí. Pozemky byly pronajaty a blokáda dálnice není úplně v souladu s citlivým pohledem na to, co se tam mělo odehrát," uvedl pro Právo.

"Zpráva je opět zavádějící," říká David Čermák z iniciativy www.policejnistat.cz. Nesouhlasí s Bublanem, že byl zásah policistů v pořádku. Na CzechTeku 2005 prý došlo k chybám vedení. "Když nějaký velitel řekne svým mužům: tak krokem a řezat, řezat, není to v pořádku. Od samého začátku policie nectila presumpci neviny."

Podle Čermáka není potřeba zřizovat antikonfliktní týmy, protože policie má v této chvíli již dosti zásahových oddílů. "Stačilo by jen ty nynější zaškolit. Protože na technoparty u Mlýnce nebyli dostatečně psychicky připravení. Také asi bude třeba přehodnotit, jak motivovat lidi, kteří jsou přijímáni k policii. Aby přestala mít pověst problémového orgánu."

Kalousek: Zásah ohrozil zdraví

Ministr spravedlnosti a šéf US-DEU Pavel Němec je stále přesvědčen, že problémy v Mlýnci se mohly řešit jinak, obdobně jako v Příchovicích. "Ukázalo se, že takové akce (technoparty) lze řešit kultivovaně," řekl Právu. xxx "Mohlo to (zásah) být tisíckrát v souladu s právem, ale prevence proti škodám na majetku, má-li za následek škody na zdraví, není dobře. Jsou to nesouměřitelné hodnoty a pozice, na kterých trvám," prohlásil na dotaz Práva předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Zdrženlivý v hodnocení je člen výboru pro obranu a bezpečnost Alexander Černý (KSČM), neboť Bublanovu zprávu nezná. Přiznal, že na základě informací, které měl k dispozici, se dosud klonil k ministrovu postoji.

Další člen stejného výboru, Radim Turek (ČSSD) neočekával, že by Bublan předložil něco jiného. "Neumím si představit, že by onen zásah policie byl v rozporu se zákonem, což by bylo skandální," řekl na dotaz Práva. Je si vědom, že zprávu bude někdo rozporovat, a proto bude pečlivě studovat oponentní posudky.