"Od příštího roku by se výstavba měla opět zvednout," řekl mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Pokles výstavby je podle ministerstva dán nižším objemem peněz, které jsou na ni letos určeny. Zatímco loni stát uvolnil přes 4,5 miliardy korun, letos počítá se zhruba 3,7 miliardami korun.

Zároveň se zvýšila dotace na byt. Obec nyní může požádat o příspěvek až 630 tisíc korun na bytovou jednotku. Loni činila maximální výše dotace 400 tisíc korun. Rovněž se proti loňskému roku změnily podmínky, za kterých lze dotaci získat. Obce již nemohou pro financování stavby použít peněz od budoucích nájemců.

Nájemní byt si nelze koupit

Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví tím hrozí, že se výstavba nájemních bytů sníží až o třetinu. Obce prý na financování ve většině případů nebudou mít peníze. "Nájemní bydlení podporované státem je určeno sociálně potřebným občanům, kteří nemají ani na počáteční vklad," uvedl Dimun.

Program výstavby nájemních bytů také nově neumožňuje, aby si nájemní bydlení mohl zájemce po čase koupit. "Není možné, aby byt postavený se státní dotací přešel do osobního vlastnictví," dodal Dimun. Podle něj to tak funguje i v Evropě.

Výše nájemného bude záležet na obci. Nemělo by však být vyšší než čtyři procenta z pořizovací ceny bytu, což je výše tzv. nákladového, tedy neziskového nájemného. To by například u bytu za milión korun činilo měsíčně zhruba 3300 korun.