Spekulovalo se o Jiřím Vyvadilovi. Ten však bude podle posledních informací náměstkem ministra spravedlnosti, kterým se stane od září. Prostřednictvím mluvčí vlády to v sobotu oznámil premiér Jiří Paroubek (ČSSD).

"Pokud vím z rozhovoru s panem Vyvadilem, bude od 1. září pracovat ve funkci náměstka ministra spravedlnosti," uvedl předseda vlády. Reagoval tak na informaci Práva, že se už s ministrem Pavlem Němcem (US-DEU) dohodl na odvolání Benešové, kterou by mohl ve funkci nahradit právě Vyvadil.

Vyvadil, který je v současnosti soudcem Nejvyššího správního soudu, nastoupí na ministerstvo "na stáž coby náměstek, který bude mít v kompetenci koncepční věci justice", upřesnil v sobotu mluvčí ministerstva Petr Dimun. Jako stážista na určitou dobu bude pracovat kvůli tomu, aby se nemusel vzdát soudcovského mandátu, vysvětlil mluvčí.

Benešová o tom, že končí, neví

O tom, že bylo o jejím osudu již rozhodnuto, zřejmě Benešová neví. "K informacím Práva se nemohu nevyjádřit. Není v pravomoci nejvyššího státního zástupce vést jednání o obsazení funkce nejvyššího státního zástupce. To je věc ministra spravedlnosti a vlády," odpověděla.

Proti záměru odvolat Benešovou opět ostře vystoupili lidovci. "Považuji stále za nepřijatelné, aby byla nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová odvolána z funkce za svůj právní názor," reagoval na informaci Práva v pátek předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.