Právě na základě zmíněné analýzy dala Benešová podle Dimuna pokyn policii, aby prověřila postup ministra Němce, který rozhodl o předání případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního do Kataru. Soudy jeho rozhodnutí neakceptovaly a Sání byl za sex s dětmi nepravomocně odsouzen ke 2,5 roku vězení.

Nejvyšší soud však v pondělí vyhověl Němcově stížnosti a případ Kataru předal. Sáního o den později odvezl do Kataru tamní státní zástupce. Podle obvodního státního zástupce pro Prahu 2 Tomáše Bláhy policie Němcův postup nadále prověřuje. Ministr již v červnu na policii svůj postup vysvětloval. Podle Bláhy chce komisař ještě vyslechnout tři osoby. "Vyžádáme si také ono rozhodnutí Nejvyššího soudu," uvedl žalobce.

Benešová: nehodlám odstoupit

Ministr Němec v souvislosti s kauzou vyzval nejvyšší státní zástupkyni k odstoupení. Benešová tak učinit nehodlá. Na to, co Sáního v Kataru čeká, se objevují různé názory, s nimiž proti sobě stojí ministerstvo a nejvyšší zastupitelství. Z rozboru katarského trestního práva, který si nechalo zastupitelství vypracovat od evropského úřadu pro soudní spolupráci Eurojust, vyplývá, že odsoudit Sáního bude obtížné.

"Pokud se prokáže, že informace v ní (analýze) jsou nepravdivé, jak tomu zatím vše nasvědčuje, je to zásadní pochybení nejvyššího zastupitelství," řekl dnes Dimun. Podle něj by tak byla uvedena v omyl nejen veřejnost, ale "také někteří ústavní činitelé, kteří při hodnocení celého případu z těchto dezinformací vycházeli".

Stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v květnu na základě analýzy Nejvyššího státního zastupitelství prohlásil, že Sání odsouzen nebude. Z této právní analýzy podle Pospíšila vyplývá, že v Kataru je speciální typ trestního práva, které vychází z islámského práva šaría. Uvedl, že podle katarských zákonů má svědectví ženy poloviční hodnotu než svědectví muže a svědkem u soudu může být jen muslim starší 18 let.

Ministerstvo spravedlnosti má ale jinou analýzu katarského trestního práva. "Katarský soudní systém zahrnuje jak soudy civilní (světské), tak soudy šaríatské (náboženské), které tvoří dohromady jeden celek... Trestní tribunály jsou začleněny pod soudy světské," stojí v analýze ministerstva spravedlnosti.

Ministr si prý chce dosadit svoje lidi

Podle Benešové se jí ministr snaží svými výpady odstranit. "Chce si sem dosadit výhradně svoje lidi," řekla dále Benešová ČTK. Připomněla, že první kritiku na její práci vznesl ministr již krátce po svém nástupu do funkce loni v srpnu, tehdy kvůli případu bývalého šéfa Harvardských fondů Viktora Koženého.

"Od té doby denně řeším jeho výpady, stížnosti a urgence," posteskla si Benešová. Připustila, že to působí negativně na činnost jejího úřadu, na druhou stranu to však zaměstnance stmelilo. Ministr poslal na úřad i několik kontrol. Při svých nařčeních vychází z informací dvou bývalých státních zástupců, Libora Nedorosta a Radka Ondruše, kteří již byli postaveni mimo službu a jsou kárně a trestně stíhaní, doplnila Benešová.