Dlouhým objetím, polibky a pláčem se dnes ráno na letišti přivítaly sestry Salja a Sunduss Chaláfovy. Naposledy se viděly před rokem a půl v Iráku.

"Hrozně se bála. Bála se letět sem znovu," tlumočila před příletem pocity své o šestnáct let mladší sestry dvaačtyřicetiletá Sunduss, která žije se svým manželem - studentem zemědělské univerzity a obchodníkem se sklem, v České republice šestnáct let. Sunduss Chaláfová přinesla na uvítanou své sestře na letiště květinu a svému synovci plyšovou krávu. "Salja teď bude bydlet u nás. Máme tři plus jedna. Tam se vejdeme," řekla.

Vrácená žena v letadle potratila

Předminulý týden Salju Chaláfovou cizinecká policie na letišti odmítla vpustit na území republiky, přestože měla platné vízum. Na zpáteční cestě do syrského Damašku žena potratila a ocitla se bez finančních prostředků.

V Česku chtěla zajistit kvalitní lékařskou péči pro svého dvouletého syna Al Hassana stiženého dětskou mozkovou obrnou. Iráčanka a její manžel dostali nakonec od českých úřadů nová víza. Letenku do České republiky zaplatila pro ženu společnost Člověk v tísni.

"Než otěhotněla, podstoupila manželka několik operací. Potrat pro ni byl veliká ztráta. Al Hassan je teď jediné dítě, které máme. Nyní chceme pomoci hlavně jemu," řekl po příletu manžel vyhoštěné Iráčanky Hadi Ali. Jak řekla sama Salja Chaláfová, rodina neplánuje podat žalobu na policii za její postup.

Chlapce vyšetří specialisté z Motola

Chlapec by měl příští týden v pražské motolské nemocnici podstoupit vyšetření na oddělení neurologie, ortopedie a pediatrie. "Je pro něj zajištěn pokoj na dětské neurologické klinice," uvedl pro Právo lékař z ortopedické kliniky Motolské nemocnice Mohamad Zein. Náklady na vyšetření a léčbu chlapce odhadl přibližně na padesát tisíc korun.

"Chlapec dostane pokoj, kde s ním bude moci být jeho matka. Dá se to označit za nadstandard, ale tohle je taky tak trochu výjimečný případ," řekl vedoucí odboru obchodu nemocnice v Motole Luděk Navara. Podle lékařů potřebuje nyní chlapec především rehabilitační péči. U tohoto postižení je totiž ke stanovení přesné diagnózy a dalších léčebných postupů potřeba vyčkat do pátého roku dítěte.

Léčbu chlapce vyjednala ministryně zdravotnictví Marie Součková. Její ministerstvo také pobyt ochrnutého chlapce na klinice dětské neurologie zaplatí. Ministerstvo tak chce ženě i dítěti pomoci a alespoň částečně napravit následky, které pro ně měl postup cizinecké policie.