"Cílem bylo upřesnit požadavky ministerstva obrany, konkretizovat podmínky, za nichž budeme vládní představitele přepravovat, a stanovit také za ministerstvo obrany koordinátora těchto letů," řekla Právu mluvčí ČSA Jitka Novotná.

"Tak tomu bude až do té doby, než si ministerstvo obrany pro vládní letku pořídí dva nové střednětraťové speciály. A to by se mělo stát v příštím roce," informoval prezident ČSA Jaroslav Tvrdík. Ten je přesvědčen, že ze všech možností spolupráce s ministerstvem obrany se podařilo najít ideální řešení.

"Byli jsme připraveni spolupracovat v celém segmentu přepravy. Máme pro to v našem letadlovém parku dostatečné kapacity, abychom byli schopni plnit všechny požadavky," zdůraznil Tvrdík.

Už dříve bylo stanoveno, že za aerolinky bude úlohu koordinátora těchto letů plnit ředitel pro strategický rozvoj a plánování ČSA Jan Váňa. Aerolinie předpokládají, že úhrada za přepravu činitelů bude obdobná jako při jakémkoli běžném charterovém letu.

Jak Právu řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek, ČSA by zajišťovaly přepravu především pro zaoceánské lety. Šlo by o několik cest. V první polovině příštího roku by armáda měla převzít první velké dopravní letadlo.

Jak dále řekl, v pondělí proběhla neformální schůzka představitelů ministerstva, Boeingu a Airbusu v rámci neoficiálního průzkumu trhu.