Při používání láhve tak podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta hrozí, že se nebezpečná chemikálie bude dostávat do dětského organismu spolu s požívanou potravinou.

Ftaláty, pokud se v těle hromadí, mohou podle všeho způsobit poruchy rozmnožovacího a hormonálního systému a poruchy ledvin a jater. "Ministerstvo zdravotnictví proto nařídilo ostravské firmě Bovid, která výrobek do Česka dováží, aby ho okamžitě stáhla z trhu," informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Láhev byla v sadě s ostatními věcmi

Firma podle zákona musí výrobek okamžitě přestat distribuovat. Lidé, kteří si jej už koupili, jej mohou vrátit a firma jim vrátí peníze a pokryje i případné náklady na vrácení láhve.

Nebezpečný výrobek se v Česku prodával jako kojenecká sada, která se skládala z plastové kojenecké láhve s barevným potiskem, plastového krytu láhve, savičky z měkčeného PVC a kartáčku na čištění lahví.

Ftaláty se používají také při výrobě hraček, Evropský parlament schválil nedávno zákon, který používání těchto látek zakazuje v hračkách, u nichž se předpokládá, že je děti budou dávat do pusy.