Pro zamítnutí dnes hlasovalo 46 ze 75 přítomných senátorů, zejména členové klubu ODS a Klubu otevřené demokracie.

Norma zakazuje kouření například ve všech školách, v kinech a divadlech, sportovních halách, v budovách státních úřadů, na nástupištích a na dalších veřejně přístupných místech. Třeba v kinech a divadlech si však lidé budou moci zapálit ve vyhrazených a řádně odvětraných prostorech.

Předloze senátoři vytýkali mimo jiné to, že je v rozporu s už platným zákonem o spotřebních daních a zakazuje prodej tabáku a alkoholu na jiných místech než tato norma. Takovýto protikuřácký zákon by podle nich nadělal víc škody než užitku.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) žádala senátory, aby byli k některým nedostatkům textu shovívaví. Dodala, že později by bylo možné chyby odstranit novelou. Stejně jako někteří senátoři si myslí, že i nedokonalá norma by v tuto chvíli mohla pomoci. "Lepší něco než nic," prohlásila.

Paskvil

Jaroslav Kubera z ODS ale míní, že zákon je "paskvil" a některé pojmy v něm jsou nejasné. Proti zamítnutí se postavil senátor Josef Novotný (SNK), podle něj by bylo lepší vrátit normu s pozměňovacími návrhy Sněmovně. Soudí, že ze Senátu se stává "prokuřácká bašta". Za odporem řady senátorů k tomuto zákonu vidí i to, že tabákové firmy pomáhají stranám svými příspěvky financovat volební kampaně.

Senátorka ODS Daniela Filipiová se v reakci na jeho výroky ohradila proti tomu, že by byla ve vleku tabákové lobby. Senátoři si navíc podle Novotného sami nechtějí komplikovat situaci, protože v horní komoře se nyní "kouří všude". Novotný byl dříve starostou Bystřice nad Pernštejnem, která proslula bojem proti kouření, ale i proti hracím automatům a sprejerům.

Zákon se má týkat i alkoholu a dalších návykových látek. Alkohol by se mohl kromě restaurací prodávat ve specializovaných prodejnách, ale také v prodejnách potravin, ve vymezených odděleních supermarketů a prodejnách smíšeného zboží.

Spotřeba cigaret roste

Spotřeba cigaret v ČR se předloni meziročně zvýšila o 15,8 procenta. Údaje se různí, uvádí se ale, že v tuzemsku denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí. Konzumace alkoholu v v roce 2003 vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 1997.

Tažení proti tabáku je celosvětovým trendem, státy omezují reklamu, zdražují cigarety a zakazují kouření na veřejně přístupných místech. "Česká republika nemůže zůstat stranou," prohlásila dnes Emmerová.

Například Švédsko zakázalo kouření v restauracích, hostincích, kavárnách i nočních klubech. Podobné zákazy platí i v dalších zemích.

Výhody zákonodárců zpět do Sněmovny

Sněmovna bude znovu rozhodovat o tom, o jaké výhody zákonodárci přijdou. Mezi komorami zatím panuje shoda v tom, že cestovní náhrady by měli mít omezeny parlamentní funkcionáři. Senát ale dnes navrhl, aby poslanci a senátoři přišli také o bezplatnou místní hromadnou dopravu. Zároveň si však o 15 procent navrhli zvednout náhrady na dopravu. Konečné slovo tak bude mít Sněmovna.

Původní návrh na omezení náhrad zákonodárců byl mnohem širší. Již koncem loňského roku s ním přišel předseda lidovců Miroslav Kalousek. Navrhoval zrušit zákonodárcům bezplatné vnitrostátní letenky a snížit diety při zahraničních cestách. Sněmovna ale v novele nakonec schválila pouze omezení cestovních náhrad pro parlamentní funkcionáře, kteří využívají služební automobil s kartou na benzin a současně berou cestovní náhrady.

Podle přijatého návrhu si budou muset vybrat - buď budou dál používat kartu a z cestovních náhrad jim zůstane jen 15 procent, nebo si nechají plné náhrady a vzdají se karty na benzin.

Kalousek se omluvil

Kalousek se z dnešního senátního jednání o svém návrhu z rodinných důvodů omluvil. Prostřednictvím svého stranického kolegy senátora Adolfa Jílka vzkázal, že ze zákona již zbylo jen torzo, a proto jej již nepovažuje za návrh Miroslava Kalouska. "Nikdy bych totiž nepředložil samostatnou novelu, ve které je obsaženo jen jedno relativně marginální ustanovení," vzkázal Kalousek.

Novinkou je přitom v předloze návrh na zrušení bezplatné místní hromadné dopravy. S návrhem přišel již při sněmovním jednání nezařazený poslanec Tomáš Vrbík. Pro svůj návrh ale nenašel podporu.