"Jsem atlet, který má rekordy dávno za sebou. Moje Helsinky jsou pryč," zopakoval Zeman, který netouží po konci údajně spokojeného života na Vysočině, známou metaforu.

"Navíc těch 27 poslanců, kteří mě v prezidentské volbě nepodpořili, jsou stále v parlamentu a nepochybně budou nadále usilovat o politické posty. Nedovedu si představit, že bych kandidoval na prezidenta, když vrcholné funkce v ČSSD nadále zastávají lidé, kteří moji volbu zhatili," dodal expremiér.

"Sociální demokracii mohu být užitečný tím, že budu předkládat návrhy, jak podporovat schopné, a naopak jak postavit hráz neschopným," upřesnil Zeman zastávající cestu očisty mateřské strany, kterou přirovnal k deratizaci. "Ovšem bez zrnka pomsty," přiblížil Zeman považující Paroubka za kamaráda a názorově blízkého politika.

Na Grossovi se neshodnou

Názor na současného šéfa ČSSD a expremiéra Stanislava Grosse však mají oba politici patrně značně osdlišný. "V tom se neshodneme. Myslím, že mladí lidé mají právo na chyby," podotkl Paroubek, který naopak shodně se Zemanem podpořil vrchní státní zástupkyni Marii Benešovou v jejím sporu s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem (US-DEU).

"Velice to oceňuji. Narozdíl od kolegy jsem však měl ve vládě zkušené odborníky a nikoliv nevycválané fracky," okomentoval Paroubkův postoj Zeman.

Žabomyší spory s Klausem

Spor s prezidentem Klausem kvůli vizi možného odškodnění antifašistů z řad sudetských Němců označil Paroubek za marginální záležitost spadající v podstatě do kategorie žabomyších válek, v nichž zbytečně padají silná slova. "Jsou nyní daleko důležitější věci," uzavřel premiér.

Paroubek, který daroval Zemanovi litrovku becherovky, přivítal kamaráda v pravé poledne chlazeným pivem. "Bohužel nevíš, že jsem na Vysočině přesedlal na slivovici. Předpokládám, že až přijedeš ke mně, víš, co máš přivézt," naznačil Zeman, který obdaroval Paroubka svojí knihou Jak jsem se mýlil v politice.

"Vzdor škodolibosti některých blbých novinářů, tvrdících, že jsem nedostal žádný honorář, musím přiznat, že za prvních sto tisíc prodaných výtisků mi přišly na účet dva milióny korun," přiznal Zeman, ze kterého jeho knižní prvotina udělala milionáře.