"Pro mě je důležitá informace, že kraje až na Středočeský, kde to může mít své specifické důvody, nepočítají s tím, že nemocnice budou převedeny na soukromé společnosti a dále privatizovány. Takže zůstanou ve stoprocentním vlastnictví krajů. To mě v tuto chvíli uspokojilo," řekl premiér.

Dodal, že si umí představit, že některé vybrané akciové společnosti mohou být časem transformovány na veřejně prospěšné nemocnice. Ty se budou chovat jako neziskové společnosti a nebudou odvádět zisk. Premiér oznámil, že ministryně zdravotnictví Milada Emmerová bude dále s kraji projednávat jejich připomínky k tvorbě zdravotní sítě. "

V některých krajích řešení vypadá jednoduše, jinde to bude složitější. Třeba v Praze a Středočeském kraji. Tam jsem řekl, že se toho zúčastním osobně," prohlásil Paroubek. Hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) uvedl, že při jednání "jsme na sebe nekřičeli ani jsme se nefackovali. Máme společný zájem kvalitní péči pro pacienty, ale s ministerstvem zdravotnictví se lišíme v tom, jak to udělat. Neshodli jsme se s ním téměř na ničem," prohlásil Bendl.

Hejtmani chtějí nemocnice privatizovat

Právě další osud nemocnic je velmi nejistý. Ministryně Milada Emmerová chce, aby ve veřejné síti zůstalo sto nemocnic, tedy jedna na sto tisíc obyvatel a další by se mohly privatizovat. Takový je i návrh zákona, který nyní projednávají poslanci.

Hejtmani ale chtějí nemocnice většinou zprivatizovat, převést je na akciové společnosti a už s tím také razantně začali. Např. v Západočeském kraji převedli všechny nemocnice, kromě plzeňské fakultní, na obchodní společnosti a Středočeši chtějí v průběhu dvou prázdninových měsíců privatizovat deset nemocnic.

čtvrtek prezident České lékařské komory David Rath vyzval hejtmany, aby nemocnice neprivatizovali, protože by se tím zhoršila zdravotní péče pro pacienty. Hejtman Bendl ale Rathova slova odmítl s tím, že "straší veřejnost nepodloženými argumenty".