V Praze hygienici sledují kvalitu vody v pěti přírodních koupalištích - Lhotce a Šeberáku v Praze 4, v Motolském rybníce v Praze 5, na Džbáně v Praze 6 a v Hostivařské nádrži v Praze 10. Pouze poslední uvedená lokalita je označena za nevhodnou ke koupání. V ostatních koupalištích má voda zhoršené vlastnosti, ale není nevyhovující. Citliví jedinci by se měli vyhnout Šeberáku, varují hygienici.

Čtěte
Předpověď počasí na víkend

Ani ve Středních Čechách nemají přírodní koupaliště zatím problémy s kvalitou vody. Zhoršené vlastnosti vody podle středočeské hygienické stanice vykazují pouze Orlická a Slapská přehrada, Proboštské rybníky u Brandýsa nad Labem, rybník Jureček, koupaliště Vyžlovka na Kolínsku a Nový rybník a koupaliště Jínce na Příbramsku. V ostatních nádržích je voda bez chyby.

Na Seči zatím klid

V Pardubickém kraji jsou ke koupání vhodné všechny vodní nádrže. Voda je v pořádku i na Sečské přehradě na Chrudimsku, kde se v minulosti touto dobou již začínala kazit. Sinice se na Pardubicku vyskytují pouze ojediněle.

"Nyní jsou optimální podmínky vyrazit k vodě, protože hodně pršelo a byla zima a nyní se otepluje," uvedl vedoucí územního pracoviště Krajské hygienické stanice (KHS) v Chrudimi Jaroslav Říha. Teplota v sečské nádrži se pohybuje kolem 19 stupňů Celsia. V pořádku je i přírodní koupaliště Konopáč u Heřmanova Městce.

Na Svitavsku pouze rybník Rosnička vykazuje mírné zhoršení průhlednosti a barvy vody. "Nejsou zatím žádné problémy, koupat se lze bez omezení. Není nutné se po koupeli osprchovat," uvedl svitavský hygienik Bohumil Havel.

V Královéhradeckém kraji je voda nevhodná ke koupání pouze v Divoké Orlici v Kostelci nad Orlicí, pro citlivé jedince hygienici nedoporučují vodu Tiché Orlice v Borohrádku. V ostatních sledovaných lokalitách je voda buď bez vady nebo pouze se zhoršenými vlastnostmi.

Na Ústecku koupání všude

Ani hygienici v Ústeckém kraji zatím nevyhlásili žádný zákaz koupání. Kvalita vody v přírodních nádržích se ale nepatrně horší. Ojedinělý výskyt sinic zaznamenali hygienici v Habrovicích na Ústecku. Pěna se objevuje na hladině jezera Chmelař na Litoměřicku.

Se sníženou průhledností vody musejí milovníci vodních radovánek počítat v Chabařovicích na Ústecku. Bez potíží se lze koupat například v přírodním koupališti v Horním Podluží na Děčínsku, kde je čistá chladná voda z lesních pramenů.

Na Chomutovsku oblíbená Nechranická přehrada je podle hygieniků také vhodná ke koupání stejně jako nedaleké Kamencové jezero. Na Mostecku mohou lidé využít k osvěžení v parných dnech zbytkové jámy dolu Matylda nebo Benedikt. Na Teplicku je letos nově otevřeno koupaliště v Krupce, hojně navštěvovaná bývá v horkých dnech vodní nádrž Barbora.

Plzeňsko: zatím jeden zákaz

V Plzeňském kraji zatím hygienici vyhlásili pouze jeden zákaz koupání a to v Černíkově - Úžlebeci na Domažlicku. Zhoršené vlastnosti má voda v nádrži Hnačov na Klatovsku, Babylon na Domažlicku a také v Tachově a Plané. Koupání v Horšovském Týně - Podhájí hygienici nedoporučují citlivým lidem.

Na Karlovarsku hygienici dosud sinice nezaznamenali, kvalita vody je pro rekreaci vhodná ve všech koupalištích. Pouze na některých místech má voda zhoršené vlastnosti, většinou se jedná o zhoršenou průhlednost. Výjimkou je rybník v Děpoltovicích na Karlovarsku, který je znečištěn ropnými produkty. Neměl by se v něm nikdo koupat, hygienici ohlásili případ inspekci životního prostředí.

Na Liberecku platí stále zákaz koupání v nádrži Dubice u České Lípy. Zhoršené vjemové vlastnosti má voda v Hamru na Jezeře a také v Máchově jezeře, které se každoročně potýká s extrémním výskytem sinic. V ostatních rybnících a koupalištích Liberecka je voda bez vady.

Na Moravě koupání bez problémů

V Moravskoslezském kraji nebyl zatím hygieniky zaznamenán výraznější problém v žádné sledované nádrži. Podle posledního měření má voda zhoršené vlastnosti jen v nádržích Čerťák, Kacabaja a Kletné na Novojičínsku, stejně jako Baška, Brušperk a Olešná na Frýdeckomístecku.

Ve Zlínském kraji hygienici nedoporučují koupání v Luhačovické přehradě a slepém ramenu Moravy v Napajedlech na Zlínsku, takzvaném Pahrbku, kde se objevilo větší množství sinic a chlorofylu. Koupání je nevhodné zejména pro citlivé osoby, děti, těhotné ženy nebo kojící matky. Proti předchozím letů obyvatelé Zlínska přišli o dvě příležitosti k rekreaci - vypuštěna byla nádrž Horní Bečva i Bystřička.

Zákaz koupání v Plumlovské přehradě na Prostějovsku vydali hygienici tento týden. Důvodem je vysoké množství sinic ve vodě, stejně jako v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se lidé ale zatím koupat mohou, pozor si musí dát citliví jedinci. Na Poděbradech u Olomouce je kvalita vody dobrá.

"Zdravotní dopad sinic v Plumlovské přehradě nelze podceňovat. Jedná se o ohrožení zdraví koupajících se rekreantů. Mimo podráždění pokožky a dalších kožních projevů může jít o alergické reakce očí, spojivek a sliznice. Při pozření vody z nádrže mohou nastat střevní a žaludeční potíže, bolesti hlavy a nelze vyloučit vážnější jaterní problémy," řekla Dáša Bartošová z prostějovské hygienické stanice.

Na Vysočině jsou ke koupání vhodné všechny nádrže v okresech Jihlava a Havlíčkův Brod. Výjimku na Havlíčkobrodsku tvoří  jen nádrž Kachlička v Boňkova, kdy byly zaznamenány sinice. Hygienici vodu označili za nevhodnou ke koupání. Na Pelhřimovsku trvá zákaz koupání v údolní nádrži Sedlice, který byl kvůli masivnímu výskytu sinic vyhlášen na konci června. V nádrži Vřesník, kde se také rozmnožily sinice, klesla průhlednost vody pod jeden metr. Koupání zde není vhodné pro citlivé jedince.

V okrese Žďár nad Sázavou byly již nalezeny sinice ve dvou přírodních koupalištích - Pilské nádrži a Velkém Dářku. V obou je nevhodné koupání pro osoby se zvýšenou citlivostí.

V Jižních Čechách má stejný problém rybníky Hejtman a Vajgar. V ostatních lokalitách je voda vhodná ke koupání i když se zhoršenými vlastnostmi. Bez problémů je vodní nádrž Lipno, kde hygienici měří kvalitu vody celkem na třech místech.

Měření kvality vody hygienici provádějí většinou jednou za 14 dní. Chladné dny zatím nedovolily bakteriím se rozmnožovat. Koupalištím také kvůli počasí ubylo návštěvníků, proto i okolí nádrží je čisté. Stále lepší kvalita voda léká v posledních letech řadu lidí také ke koupání v řekách. Voda je zde však o poznání studenější než v mělkých nádržích či rybnících.