Praktická cvičení, která by v Praze prověřila připravenost místní záchranné složky na teroristický útok, se podle mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa v metropoli nedělají. Záchranáři pravidelně cvičí pro případ hromadné tragédie v metru nebo v silničních tunelech.

Cvičení zaměřená na různé hrozby včetně teroristických útoků se však konají pravidelně v rámci republikového integrovaného záchranného systému, v němž jsou hasiči s policisty a záchrannou službou.

Podle Wolfa se záchranné operace dají cvičit i bez evakuací, které by výrazně zasahovaly do života metropole. "V blízké době například chystáme protipovodňové cvičení, a žádná velká evakuace se při té akci nechystá," řekl ve středu Wolf.

Náklady na takové cvičení jsou podle něj zhruba jeden milión korun. Podnikatelé, kteří kvůli simulacím katastrof přijdou o zákazníky, mají podle Wolfa nárok na ušlý zisk. "Taková evakuace se ale ještě nikdy nedělala," dodal. Město proto zatím žádné náhrady obchodníkům neplatilo.

Nejsou peníze

Podle ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze by však záchranáři měli více cvičit přímo ve městě. "Takové cvičení se nedá dělat bez evakuací," řekl. Když před dvěma lety takovou simulaci dělali v Londýně, ochromila celé město a zasáhla do života všech obyvatel, dodal.

Simulace hromadných neštěstí přímo v provozu jsou však podle něho velmi nákladné a rozpočty záchranných složek s nimi nepočítají. "Máme určitý počet lidí a techniky a nemůžeme ohrozit občany tím, že je využijeme pro cvičení," řekl Schwarz.

Pražským záchranářům podle něj chybí také zvláštní příprava na teroristický útok. "Je to jiné než ostatní katastrofy, protože jde většinou o výbuchy, případně o přítomnost toxických látek," uvedl.

Mluvčí hasičského záchranného sboru Soňa Jindráková však uvedla, že policie, hasiči a záchranná služba se společně v rámci celorepublikového integrovaného záchranného systému na možnost různých hrozeb včetně teroristického útoku připravují. Do některých cvičení se prý zapojují i armádní složky. "Pravidelná tematická cvičení děláme a plánujeme tak, abychom byli připraveni na takové situace," uvedla.

Hasiči se podle ní podílejí i na regionálních akcích a cvičeních. "Spolupracovali jsme také s pražskými hasiči, kteří pořádali několik cvičení. Například v červnu bylo jedno noční cvičení v pražském metru," dodala.