Množství srážek, které na území České republiky dopadá v posledních několika dnech, překračuje průměrné hodnoty evidované meteorology. První červencová dekáda jako celek přinesla přibližně třikrát více srážek, než je v tomto období obvyklé. Srážky by ale v příštích dnech měly ustávat.

Dva dětské tábory v pondělí kvůli rozvodněným tokům evakuovali hasiči na Kaplicku. Dopoledne zachraňovali 28 dětí ze skautského tábora u Líčova, které ze stanů vyhnala rozvodněná říčka Černá.

Kvůli vylévající se Malši pak odpoledne vyklízeli tábor u Velíškova mlýna poblíž Skoronic. Avií odvezli do bezpečí 36 dětí a 11 dospělých. "Jednotka je převezla do areálu základní školy v sousedním Bujanově," řekla mluvčí jihočeských hasičů.

Táborníky ze skautského oddílu Toulavý vítr dopravil autobus do Českých Budějovic. "Zde si je převzali rodiče," dodala mluvčí.

Prudký déšť v Praze zaplavil několik domů

Silný déšť, který dnes po poledni zasáhl Prahu, zaplavil několik domů a vyvracel stromy. Hasiči vyjížděli do několika pražských čtvrtí čerpat vodu ze sklepů a odstraňovat tři spadlé stromy. Nikdo nebyl zraněn, řekl mluvčí pražských hasičů Vít Pernica.

Kvůli dešti hasiči přivezli do Národní knihovny pytle s pískem na zabezpečení historické budovy Klementina. Požádala o ně sama knihovna. "Byla to čistě prevence," řekla Libuše Piherová z Národní knihovny s tím, že voda do knihovny nenatekla.

Hasiči těsně před 14:00 vyjížděli s čerpadly do Káranské ulice v Praze 10, poté do ulice Spolupráce v Praze 4 a do Rotavské ulice v Praze 5. V Jankovcově ulici v Praze 7 hasiči čerpají vodu automatickými čerpadly nepřetržitě už od nedělního lijáku. Pernica nevyloučil, že dnešní průtrž mračen zde čerpání ještě prodlouží.

V Kazašské ulici v Praze 10 spadly dva stromy na dvě osobní auta. Strom se během lijáku vyvrátil také v Koněvově ulici v Praze 3. Spadl na chodník, žádný automobil nepoškodil, ani nikoho nezranil, uvedl Pernica.

Problémy po celé republice

V jižních Čechách v pondělí odpoledne vyhlásili třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, na Malši v Pořešíně na Českokrumlovsku. Druhý povodňový stupeň platil v oblasti na Malši v Kaplici a na Černé v Líčově. Obě řeky dnes zřejmě rovněž dosáhnou třetího stupně. V úterý by ale řeky měly začít klesat.

První povodňový stupeň na jihu Čech hlásí nově Roudná na Malši u Českých Budějovic a po nedělním poklesu se k němu opět vrátila horní Blanice nad Husineckou nádrží. První stupeň zůstává také na Blanici v Heřmani na Písecku.

Kvůli vzestupu hladin na jihočeských řekách a nádržích zasedala dopoledne i bezpečnostní rada kraje. Žádná konkrétní opatření ale zatím nepřijala.

Na Vysočině platil první stupeň povodňové aktivity na Sázavě v Chlístově na Havlíčkobrodsku a na Svratce v Borovnici na Žďársku. Svratka dosáhla úrovně prvního stupně dnes v noci. Během dopoledne protékalo korytem přes devět metrů krychlových vody za vteřinu při výšce hladiny 151 centimetrů.

Bdělost dopoledne vodohospodáři doporučovali i na Chrudimce v Pardubickém kraji. Její hladina na měřící stanici v Padrtech dosahovala 126 centimetrů, což bylo o centimetr nad hranicí povodňové aktivity.

Ve Středočeském kraji platil první stupeň stále na Doubravě ve Žlebech na Kutnohorsku. Její hladina i průtok už ale klesaly.

Zvýšené hladiny řek zaznamenali i vodohospodáři v Olomouckém kraji. První stupeň ráno vyhlásili na řece Třebůvce v Lošticích na Šumpersku. I tady ale hladina řeky začala během dne klesat.

Po vydatných deštích v neděli a noci na dnešek hrozí na řadě míst záplavy také v sousedním Rakousku. Kritická situace je zvláště v některých oblastech Dolních i Horních Rakous, Salcburska a Štýrska.