"Půjde o přátelské setkání, kdy budeme mluvit nejen o politice, ale i o životě," řekl ve středu na dotaz Práva předseda vlády. Jak dodal, na návštěvu byla pozvána i Ivana Zemanová, takže si s jeho manželkou Zuzanou budou mít společně o čem povídat. Zemanovi mají k Paroubkovým přijet v sobotu 16. července a zůstat přes noc.

Spory se Zemanem přitom pomáhaly zlomit vaz bývalým soc. dem. šéfům vlády Vladimíru Špidlovi a Stanislavu Grossovi. Současný premiér má proti nim minimálně jednu výhodu. V roce 2003 nebyl členem parlamentu a Zeman mu tedy nemůže vyčítat zradu při volbě prezidenta.

Zeman na dotaz Práva pouze prozradil: "Jde o čistě soukromou návštěvu." Vzápětí však dodal, že premiéra obdaří svojí knihou Jak jsem se mýlil v politice, kterou nedávno vydal.

Paroubek obdobné setkání již delší dobu avizoval. Zemanovi také nabídl, aby ve sněmovních volbách v červnu příštího roku vedl některou z krajských kandidátek. Ten to však striktně odmítl s tím, že už svou práci pro soc. dem. udělal a má právo na odpočinek. Poslanci blízcí bývalému premiérovi již delší dobu tvrdí, že Paroubkovi nebude házet klacky pod nohy.

Paroubek také nedávno uvedl, že by expremiéra rád zapojil do vnitrostranické práce. Ten znovu připomněl svůj rok starý návrh na změnu stanov. Zeman dal Paroubkovi po jeho nástupu do premiérské funkce 90 dní hájení. Pozitivně se podle něj liší od svých předchůdců ekonomickými znalostmi. Ocenil také jeho životní zkušenosti.

Premiér kritizoval bývalé vedení ČSSD

Paroubek tento týden kritizoval bývalé vedení soc. dem. za to, že dělalo reformy pro reformy. Také se mu nelíbí, že si nechalo vnutit diskuse o věcech, které patří na půdu vlády.

"Vláda splní bezezbytku konvergenční program a bude naprosto seriózně přistupovat ke všem věcem, které jsou spjaté s rozpočtovou kázní. Nebude nad tím jásat, ale bude to dělat," řekl v Radiožurnálu premiér s tím, že v minulosti se více jásalo a hůře se dělalo.

"Debatovat o tom na veřejnosti je cesta do pekel, takže my o tom budeme debatovat uvnitř vlády a pak s tím veřejnost seznámíme," zdůraznil.