Sobotkova zpráva určená ministrům totiž upozorňuje na některé nedostatky, které vláda na veřejnost příliš nepřiznává. Týká se to zejména počtu úředníků, které se nedaří snižovat a také daňového zatížení.

"V důsledku implementovaných daňových změn došlo k přechodnému zvýšení daňového zatížení v České republice, které bude v následujících letech klesat," přiznává např. Sobotka ve zprávě.

Právě daňové zatížení je předmětem největších sporů a v poslední době také soutěže mezi ČSSD a ODS. Ministr financí ve svém dokumentu rovněž varuje před snahami o změkčení úspor, které mají přispět ke snížení deficitu. Ministři se totiž dosud neshodli na potřebných úsporách pro příští dva roky.

Langer: je to smutné čtení

"Doporučujeme vaši pozornosti čerstvý materiál vlády. Je to zajímavé, leč velmi smutné čtení," prohlásil na tiskové konferenci ODS místopředseda strany Ivan Langer. Doplnil ho další z místopředsedů - Petr Nečas, který naznačil, že ODS bude v příštích týdnech hojně využívat Sobotkova dokumentu k tomu, aby prokázala neúspěchy Paroubkovy vlády.

Nečas si nadto neodpustil poznámku, že vládní představitelé budou tyto informace v různých televizních diskusích určitě popírat.

Představitelé ODS v pátek opakovaně kritizovali premiéra Jiřího Paroubka, který podle nich buduje svou popularitu na nebezpečném populismu a přenáší dlouhodobě neřešené problémy na příští vlády. Nejvíce je - jak uvedli - znepokojilo jeho vyjádření o tom, že Česko nepotřebuje reformy.

Paroubek: Jsou to bláboly

"To je jejich interpretace, samozřejmě k reformám dochází pořád, takže to pánové z ODS jenom neumějí číst ty předlohy zákonů, o kterých hovořím," vzkázal Paroubek občanským demokratům. a dodal: "Myslím si, že to jsou bláboly, jiné slovo pro to nemám."

Premiér tento týden na žofínském setkání podnikatelů odmítl, že by ekonomice pomohly radikální reformy, které navrhuje právě ODS. Placení škol, zdravotnictví nebo prudký pokles důchodů by podle něj snížily již tak nízké reálné příjmy lidí, které jsou v přepočtu na kupní sílu jen na 35 až 45 procentech průměru EU. Velkou část občanů by to tak podle něj poslalo do chudoby, která je nyní v ČR na nejnižší úrovni v Evropě.