Bulvární dílko autorsky kryté jménem Rostislava Roda neotevře šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek, který sehrál v literární fikci roli jednoho z hlavních strůjců údajného puče proti Grossovi. "Četl jsem jen ukázky, které mě přesvědčily o tom, že celou tu knihu číst nebudu, protože je to žumpa. Není žádný důvod, abych četl žumpu. Navíc jsem zjistil, že to vůbec není o mně, tak proč bych se k tomu měl vyjadřovat?" reagoval pro Právo.

Rod hodlá ve čtvrtek knihu představit na pražském Václavském náměstí.

Premiér Jiří Paroubek si myslí, že na pádu jeho předchůdce mohla mít zájem nespecifikovaná organizovaná skupina lidí. On, ani další Právem oslovení soc. dem. však nesouhlasí s teorií spiknutí temných sil, jak je popisováno v knize.

Politici: spiknutí to možná bylo

"Netrpím syndromem nějakých spiknutí, nicméně musím říci, že pokud jde o Stanislava Grosse a jeho v uvozovkách pád - protože si myslím, že zdaleka neskončil s politikou, byť skončil jako premiér - určitě za tím stojí nějaká organizovaná skupina. Nemyslím si, že to je zrovna ta, o které fantazíruje pan Rod," řekl včera Právu Paroubek.

Dodal, že Gross se musí pokusit sám získat důvěru lidí. "Myslím si, že se mu to může podařit," poznamenal Paroubek, který si přeje, aby Gross za rok vedl středočeskou kandidátku ČSSD do voleb.

K Paroubkovu názoru má blízko i Grossův poradce na Úřadu vlády a poslanec Jan Mládek. "Myslím si, že to spiknutí bylo, ale byl bych velmi opatrný v tom, kdo to organizoval. Mohly to být daleko přízemnější zájmy, také místní," reagoval pro Právo.

Místopředseda vlády a aktér jarních vyjednávání o Grossově vládě Zdeněk Škromach si myslí, že spiknutí a konspirační teorie mají posloužit k zájmu čtenářů. On sám přitom moc času na čtení nemá. "Myslím si, že bych se ani moc nového nedočetl," poznamenal s tím, že očekává, že textu budou chybět důkazy pro nějakou reálnou konspiraci.

Kniha podle něj i podle ostatních nemůže významně změnit situaci v ČSSD. "Natolik se navzájem známe, že ani knížka Miloše Zemana příliš neovlivňuje názory zúčastněných, kteří vnímají věci po svém," odhadl Škromach.

Kraus: snad nejsem jako erotický zvrhlík

Jiný z vyjednavačů ČSSD, šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus, se do knihy naopak podívá. "Zaujalo mě, že tam má být řada erotických scének mezi aktéry. Zajímá mě to daleko víc, než jestli šlo či nešlo o spiknutí," dodal Kraus. Knihu si prý přečte, jen pokud v ní nebude vylíčen jako "erotický zvrhlík".

Poslanec Robert Kopecký nečeká, že by text vnesl do otázek kolem Grossova pádu jasno. Budí to prý na něj dojem, že to je spiknutí duševních schopností Roda proti němu samotnému. "Obávám se, že tyto duševní pochody by nepochopil ani (ředitel bohnické psychiatrické léčebny) Ivan David," doplnil Kopecký.

Místopředsedkyně klubu soc. dem. Eva Nováková teorii spiknutí proti Grossovi nezastává. "Byla to shoda okolností. Pravda je, že Stanislav Gross byl jediný, kdo to odnesl. Ostatní byli obratnější ve vysvětlování, jak ke svým bytům přišli," shrnula pro Právo svůj postoj Nováková, která knihu prý číst nebude.