Třetí by skončila KSČM, podle prognózy má podporu 19,3 procenta lidí, proti květnu komunisté ztratili více než šest procentních bodů. Čtvrtí lidovci se těší podpoře 11,7 procenta dotázaných.

Premiér a s největší pravděpodobností budoucí volební lídr soc. dem. Jiří Paroubek výsledek průzkumu vítá. "Podle mého soudu příští vládu sestaví sociální demokrat," řekl. 

Na dotaz, s kým ji bude sestavovat, řekl, že je to předčasná otázka, myslí si ale, že klidně může být vláda menšinová, pokud dopadnou volby patem.

Langer: Paroubek je jako Brouk Pytlík

ODS premiérovy výroky bere s rezervou, Paroubka považuje za demagoga. "Mně pan premiér Paroubek v poslední době připadá jako Brouk Pytlík. Toto jeho prohlášení zapadá do kategorie, že jsme zažili šest tučných let, že nikdy nebylo lépe a že česká ekonomika poroste o osm procent," řekl místopředseda občanských demokratů Ivan Langer.

Volební prognóza - červen 2005
strana prognóza (v %) mandáty
ODS 33,5 77
ČSSD 22,6 52
KSČM 19,3 44
KDU-ČSL 11,7 27
Zdroj: Factum Invenio

Případná pravostředová koalice by ve Sněmovně měla o něco pohodlnější většinu, než vyplývalo z výsledků v květnu. ODS by pravděpodobně získala 77 mandátů a po spojení s KDU-ČSL, která by obsadila 27 křesel, by poměr pravice k levici činil 104 ku 96. Za ČSSD by do Sněmovny usedlo 52 poslanců, komunisté by měli 44 mandátů.

Factum Invenio upozorňuje, že odhad se může u kterékoliv ze stran kvůli statistické chybě odchylovat o dva mandáty.

"Z dlouhodobého hlediska je možno pozorovat mírné posílení pozic KDU-ČSL, jejíž předpokládaný volební výsledek půl roku neklesl pod hladinu deseti procent," uvádí autoři šetření.

Volit by přišla polovina lidí

Vidina poslaneckého mandátu se v červnu vzdálila Straně zelených, která po slibných květnových 4,5 procentech v červnu spadla na 3,3 procenta. Nejblíže ke Sněmovně tak má ze stran, které zůstaly pod pětiprocentní hranicí, Sdružení nezávislých. Podle prognózy by získalo 3,3 procenta hlasů. Nezávislí by obdrželi 2,3 procenta hlasů, Evropští demokraté shodně s Unií svobody-DEU 0,9 procenta.

"V červnu by se voleb do Sněmovny zúčastnila pouze polovina oprávněných voličů (51,0 %), což je z dlouhodobého hlediska mírně podprůměrná hodnota. Pokud by se tato předpověď vyplnila, potvrdila by se dlouhodobě klesající úroveň volební účasti," uvádí Factum Invenio.