"Soc. dem. přeci není strana, která musí za každou cenu být v nějaké vládní koalici. Umím si představit, že pokud nebude volební výsledek odpovídající, to znamená někde mezi 25-30 procenty, tak já osobně straně nedoporučím, aby šla do nějaké koalice. Neumím si představit, že bychom dělali něco jiného, než se pokoušeli resuscitovat síly v opozici a přemýšleli o tom, co jsme dělali špatně," sdělil Právu Paroubek.

Podle něj je nesmyslné předem, dokonce rok před volbami, vyloučit jakoukoli možnost vlády. Narážel tak na postoj bývalého premiéra a předsedy ČSSD Vladimíra Špidly, který před rokem (26. června 2004) v Právu napsal: "Nechci strašit, ale za branami Lidového domu pobíhají Modrá stvůra a Rudá zombie. Úkolem sociálních demokratů není vyžívat se v šarvátkách, ale chránit občany před číhajícími strašidly." ČSSD tehdy propadla ve volbách do Evropského parlamentu s pouhými 8,8 procenta hlasů.

Volání po mimořádném sjezdu

Od Paroubkova nástupu začaly straně preference stoupat. "V situaci, kdy soc. dem. má 16 procent voličských preferencí podle průzkumů veřejného mínění, hovořit o nějakých povolebních uspořádáních je přesně chyba, kterou dělala soc. dem. dlouhá léta. Víc se spekulovalo místo, aby se tvrdě pracovalo. V tuto chvíli odmítám jakékoli takové debaty," doplnil Paroubek.

Rovněž šéf ČSSD Stanislav Gross mluví o tom, že soc. dem. musí udělat vše, aby do roka své současné preference zdvojnásobila. Usnesení březnového brněnského sjezdu říká, že celostátní výsledek ČSSD pod 30 procent znamená volební neúspěch. V takovém případě a s podmínkou, že "nikdo z představitelů ČSSD nebude veřejně kritizovat a zpochybňovat rozhodnutí orgánů ČSSD a stávající (Grossovy) vlády", mají odstoupit předseda i místopředsedové strany a ihned svolat sjezd mimořádný. Řádný by se měl konat zřejmě v březnu 2007.

Zeman krajským lídrem?

Gross se po svých rozepřích s bývalým předsedou soc. dem. a vlády Milošem Zemanem, nyní na adresu "důchodce z Vysočiny", který stále žádá jeho odchod z čela strany, vyjadřuje velmi mírně.

Paroubek Právu potvrdil svou úvahu, že by Miloš Zeman mohl stát v čele některé z krajských kandidátek. "Ano, teď ve volbách. Pokud do toho bude mít chuť, tak si to umím představit," uvedl premiér.

Podle svých slov hovořil o spolupráci se Zemanem jako o naprosto běžné záležitosti, jako hovoří o spolupráci se Stanislavem Grossem a Bohuslavem Sobotkou. "Myslím si, že do plejády vůdců soc. dem. patří Miloš Zeman," dodal Paroubek s tím, že vše záleží jen na Zemanovi. Ten však jakékoliv nabídky tohoto typu ve včerejším rozhovoru pro Právo odmítl.

Červnové volební preference ČSSD
STEM (15.6.) 15% [celá zpráva]
CVVM (8.6.) 16 % [celá zpráva]