Odmítl i kritiku z úst některých členů, že nezvládá situaci ve straně, která vyloučila svého poslance Josefa Hojdara. [celá zpráva]

Člen vedení ČSSD a bývalý ministr zdravotnictví Ivan David Grosse vyzval, aby odstoupil z funkce, chce-li straně prospět. Šéf socialistů to odmítl. Na tiskové konferenci to komentoval slovy, že nerezignuje několik měsíců po sjezdu, kdy byl do čela strany zvolen.

David ČTK řekl, že ho Gross špatně pochopil. Nenavrhoval prý jeho odstoupení nebo odvolání, ale jen mu dal radu. ČTK řekl, kdyby Gross odstoupil, veřejnost by sociální demokracii vnímala jako věrohodnější. Připustil však, že jeho rada měla u členů výboru jen malý ohlas.

Grosse k odstoupení vyzvala tento týden také sociálnědemokratická Platforma pro renesanci ČSSD. Žádá také svolání mimořádného sjezdu. V sociální demokracii má však tato skupina jen malý vliv.

Konání mimořádného sjezdu, který by mohl zvolit nového předsedu, na tiskové konferenci odmítl předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus i šéf Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. "Otázka předsedy strany není téma krátce po sjezdu. Nediskutovalo se o tom," uvedl Zaorálek. Sjezd ČSSD se konal koncem letošního března a Gross na něm byl zvolen.

Hojdara prošetří komise

Případem poslance Hojdara se bude zabývat i ústřední kontrolní komise sociální demokracie, jež záležitost do měsíce přešetří. Po dnešním zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD to řekl předseda komise Vilém Buriánek.

Výsledky podle Buriánka komise předá ústřednímu výkonnému výboru, který je nejvyšším orgánem strany mezi sjezdy. Jeho členové se opět sejdou v září.

Narazí-li komisaři podle Buriánka na "něco vážného", navrhnou na Mostecku takzvanou přeregistraci členů. Je to podle něj mimořádný opravný prostředek. Stanovy jej sice neurčují, ale v praxi jej už ČSSD několikrát uplatnila, například v Brně. Přeregistraci může nařídit předsednictvo ČSSD, dodal.