"Tabákové firmy mohou až do konce června odebírat kolky se starými cenami a vyrábět pak s nimi cigarety. Než začne výroba s novými kolky, potrvá ještě nejméně dva měsíce. A protože zásoby u dodavatelů i prodejců cigaret budou opravdu velké, odhaduji, že za nové ceny se začne prodávat nejdříve v říjnu, možná až v listopadu," řekl v pátek Právu finanční ředitel společnosti Imperial Tobacco ČR Richard Vavřík.

Jaké budou nové ceny, výrobci přísně tají. Zdražit o celých šest korun, jak by odpovídalo růstu spotřební daně, se ale vzhledem k zuřící cenové válce žádná z tabákových firem neodváží. "Výrazněji stoupnou ceny těch dnes nejlevnějších cigaret, z nichž tabákové firmy nemají už dnes téměř žádnou marži. Naopak u nejpopulárnějších značek, jako jsou marlbora, se zdražení bude blížit šestikorunové hranici," očekává Vavřík.

Zuří cenová válka

Pro prodej na českém trhu je zaregistováno přes 200 značek cigaret, a cenová válka nabírá stále větší obrátky. "Museli jsme například reagovat na krok konkurence, která přišla se značkou Viceroy za 31 korun. Kontrovali jsme novou značkou Moon, jejíž krabička s devatenácti cigaretami stojí jen 29 korun," informoval Vavřík.

Většina kuřáků přesto dává přednost tradičním, i když podstatně dražším značkám cigaret. "S novými kolky by ale mohly jít dobře na odbyt i značky, které teď patří mezi ležáky, a kuřáci o ně přes relativně nízkou cenu nejeví příliš velký zájem," řekla Právu prodavačka Tabáku v pražské Budečské ulici. Zatím ale nezaznamenala, že by vypukla v souvislosti s chystaným zdražením nějaká nákupní horečka.

Obavy z pašování

Podle zákona o spotřebních daních stoupne od 1. července minimální daň na jednu cigaretu z dosavadních 94 haléřů na 1,13 koruny, a v dubnu 2006 na 1,36 Kč. To by mohlo přinést zdražení krabičky cigaret o dalších až sedm korun. Ani poté však Česká republika ještě nebude dosahovat minimální hranice sazeb spotřebních daní z tabákových výrobků platných v Evropské unii.

"Na tuto hranici se možná nedostaneme ani v případě, když cigarety v roce 2007 podraží o dalších osm korun. Není vyloučeno, že bude nutné ještě větší zdražení, možná až dvanáct korun," konstatoval Vavřík.

Tabákové firmy se proto obávají, že v ČR v budoucnu dramaticky stoupne prodej pašovaných cigaret. Mají na paměti slovenskou zkušenost, kde cigarety před časem zdražily až o patnáct korun, a vzápětí o čtyřicet procent klesl prodej tradičních značek. Místo nich lidé začali masově kupovat levné cigarety z Ukrajiny. 

Miliardy navíc do státní kasy

Vláda si od zvýšení spotřební daně slibuje, že na dražších cigaretách se od kuřáků do státní kasy vybere v průběhu dvou let navíc celkem devět miliard korun. Stát tedy vlastně spoléhá na to, že ani zdražení nepřiměje kuřáky, aby se zbavili svého zlozvyku.

Ve Sněmovně přitom mají poslanci již v příštím týdnu hlasovat v závěrečném třetím čtení o vládním návrhu tzv. antikuřáckého zákona. Vláda jím chce zcela zamezit kouření na pracovištích, a výrazně je omezit i na jiných veřejně přístupných místech, a ztížit i prodej tabáku a alkoholu.

O konečnou podobu antikuřáckého zákona vedou poslanci tvrdé spory. Zdaleka není jisté, že projde. I kdyby ale byl schválen, nelze očekávat, že pak spotřeba cigaret v Česku rychle klesne. Podle přední odbornice na prevenci a léčbu závislosti na tabáku MUDr. Evy Králíkové by proto bylo potřebné ještě razantnější zdražování, a odhodlat se k ještě tvrdším protikuřáckým opatřením, než obsahuje vládní návrh.

"Na následky kouření umírá ročně v ČR osmnáct tisíc lidí. Měli bychom se tedy inspirovat příkladem Irska a některých dalších zemí, které zavedly naprostý zákaz kouření na pracovištích, v restauracích, i na dalších veřejných místech," požaduje MUDr. Králíková.

Za kolik budou cigarety (v Kč)
značka dosud nová cena
Petra King Size 44 48-50
Sparta King Size 46 50-52
Marlboro 57 62-63
Camel 54 58-60
West King Size 44 48-50
Davidoff 59 63-65
Pramen: výrobci a odhad Práva