Asi čtyři stovky lidí čekaly na prezidenta před desátou na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Z reprodokturů hrál jazz, když před radnici přijela limuzína s prezidentskou standartou. Klaus nejprve pokynul davu a pozdravil se s několika nejbližšími fanoušky. Oficiálně jej pak přivítal v Chebu starosta Jan Svoboda (ODS), který mu předal čokoládového medvěda s odkazem na jeho den starou návštěvu Berlína. Livie Klausová dostala čokoládový střevíček. "Jsem v Chebu vždycky rád," prohlásil prezident, když se znovu vnořil do davu a zdravil se s lidmi.

Otázky studentů na válku

Na nápad sejít se se studenty chebského gymnázia Klause prý přivedl jeho poradce a tajemník Ladislav Jakl, který zde studoval. Ještě před gymnáziem ale musel prezident vyslechnout hlasité výtky muže, kterému se nelíbilo, že Klaus jde mezi studenty. "Agitace ve školách je zakázaná. Vy jste své členství v ODS jen pozastavil," křičel muž, kterého musela uklidnit ochranka. Prezidenta v tělocvičně zaplněné studenty přivítala jazzová kapela a potlesk. Klaus začal leninským Učit se, učit se, učit se. "Když se budete dobře učit, stanete se tajemníkem prezidenta," radil. Vtipkování nechal až když se ho jeden ze studentů zeptal, jestli podle něj byla válka v Iráku správná.

Podle Klause byl Saddám Husajn diktátorem. "Základní otázkou ale je, jestli zbavení se takového režimu mám být prováděno formou války," řekl. "Jen v Bagdádu žije pět miliónů lidí. Z toho můžou být tak dva milióny mladých lidí ve vašem věku. Teď tam sedí možná také v takové tělocvičně a čekají, jestli na ně nespadne bomba. Já myslím, že by se v těchto věcech mělo dvakrát měřit a teprve pak řezat," odpověděl Klaus.

Klaus měl připravené učitelské místo

Na dotaz, co by dělal, kdyby nedělal politiku řekl: "Učil bych. Kdyby mě nezvolili, měl jsem už dohodnuté místo v německém Marburgu."

Stovky lidí přišlo na Klause i do Sokolova. "Třináct let tady prezident nebyl," řekl v úvodu starosta Sokolova Karel Jakobec (ODS), který prezidentu předal asi metrovou borovici hedvábnou jako symbol měnící se podoby Sokolova. "Moc neroste, nebudete s ní mít na chalupě problémy," ujistil Jakobec.

"O tom, jaký strom se smí zasadit, rozhoduje paní Klausová," přiznal prezident. "Ale od svého zvolení jsme na chalupě nebyli." Kromě stromku dostal Klaus i plyšového psa Ajaxe, který slouží v programech prevence kriminality na školách a vznikl právě v Sokolově.

Asi čtvrt hodiny se pak prezident obklopen muži z ochranky prodíral davem příznivců, podepisoval fotky a usmíval se na všechny strany. Ze sokolovského náměstí pak odjel, jak sám řekl do "v lecčems složitého podniku", Sokolovské uhelné a zamířil do Karlových Varů.

Spor s Klausem vztahy nenaruší

"Žádný jednotlivý politik nemůže narušit spolupráci mezi Spojených států amerických a vládou České republiky či podnikateli," řekl novinářům v pátek v Ostravě americký velvyslanec Craig Stapleton. Nepopřel tak, že mezi ním a prezidentem Václavem Klausem vznikla roztržka při jeho nedávné návštěvě na Hradě. Dodal, že naopak Česká republika pomáhá ve válce spojencům,například vysláním chemické jednotky do Kuvajtu. Jak dále americký velvyslanec poznamenal, je přesvědčen, že do obnovy Iráku se budou moci zapojit také české firmy, především jako subdodavatelé amerických firem.