Ministr Zgarba čelí kritice, že jako zákonodárce nakoupil od Pozemkového fondu v Havlíčkově Brodě zemědělskou půdu. Na úřadu přitom pracuje jeho manželka. V deníku Mladá fronta Dnes se minulý týden mohl pro změnu dočíst, že bude mít osobní užitek z dotace ministerstva financí na projekt odkanalizování své obce Petrkov, o jejíž navýšení se zasadil. Zgarba všechna podezření odmítá. Uvedl, že odstoupit je připraven v okamžiku, kdy se byť jen jedno podezření vyšetřováním potvrdí.

Nákup státní půdy však ODS považuje za evidentní střet zájmů a pokračování "neprůhledných majetkových transakcí v řadách socialistické vlády." Kritiky se dočkal i premiér Jiří Paroubek, který v nedělním diskusním pořadu Sedmička televize Nova na adresu Zgarby uvedl, že v jeho případě nešlo o korupci či střet zájmů, ale spíše o mediální neobratnost. "Obhajoba a zlehčování ministrových pochybení premiérem Paroubkem svědčí o naprosté ztrátě soudnosti a nahrávání atmosféře korupce a klientelismu," uvedla výkonná rada ODS ve svém prohlášení.

Kromě rodinného domu a staršího auta Audi A4 vlastní ministr Petr Zgarba i téměř 50 hektarů zemědělské půdy. Většinu skoupil v posledních čtyřech letech od Pozemkového fondu v Havlíčkově Brodě.