Podle informací Práva se o Topolánkovi rozhodlo před několika dny na jeho schůzce s pražským primátorem a místopředsedou ODS Pavlem Bémem a šéfem pražské ODS Janem Bürgermeistrem.

"Dohodlo se, že Bém bude znovu kandidovat na pražského primátora a v Praze povede kandidátku Topolánek," řekl Právu dobře informovaný zdroj. Volby do Sněmovny mají být v červnu 2006 a do pražského zastupitelstva týž rok na podzim.

Bém se přitom nikdy netajil svou ambicí zamířit do Sněmovny z prestižního prvního místa v Praze. Důvodem posledního vývoje jsou mimo jiné spory v pražské ODS, kde se až do zmíněného neformálního setkání měnila rozhodnutí každým týdnem.

Primátor by nešel do stínové vlády?

Lidé kolem vlivného šéfa regionu a náměstka primátora Bürgermeistra se údajně obávají ztráty svého vlivu v případě, že by Bém odešel do Sněmovny, protože jejich pozice by pak obsadila jiná skupina pražské ODS.

Bém, známý svou blízkostí k čestnému předsedovi ODS Václavu Klausovi, přitom nikdy nebyl uvnitř strany Topolánkovým člověkem. Stranický šéf má být lídrem v Praze i proto, že v hlavním městě občanští demokraté kromě Béma nemají dostatečně silnou osobnost. V roce 2002 zde byl jedničkou Klaus a dvojkou Jan Zahradil, který loni odešel do Evropského parlamentu.

Jestliže Bém nebude kandidovat do Sněmovny, nedostane podle informací Práva ani místo ve stínové vládě, čímž si Topolánek ušetří rozbroje ve své straně, kde jsou stínové posty považovány za příslib budoucí účasti ve skutečném kabinetu. O ministerské posty se už teď svádějí uvnitř špiček ODS ostré poziční půtky.

Bém se v lednu nechal slyšet, že by se nebránil například resortu spojených ministerstev zdravotnictví a práce a sociálních věcí.

Z Moravy je Nečas

Topolánek o vedení kandidátky v metropoli dlouhodobě usiloval. Zdůrazňoval však, že jde o kolektivní rozhodnutí. Do hlavního města se dokonce přestěhoval, přestože má stále trvalé bydliště v Ostravě. Otázkou však je, jak "Ostraváka" Topolánka přijmou Pražané.

Dalším důvodem dohody o nasazení Topolánka v Praze je, že by v případě jeho kandidatury v Moravskoslezském kraji měla ODS své první dva muže na Moravě, což není z hlediska kampaně výhodné. První místopředseda Petr Nečas půjde totiž s vysokou pravděpodobností do voleb ze "svého" Zlínského kraje.

Místopředseda Ivan Langer zastupuje Olomoucký kraj, jeho kolegyně Miroslava Němcová Vysočinu a Petr Bendl Středočeský kraj.