Muž, který v roce 1989 svévolně opustil vojenskou posádku a utekl do Německa, byl doma odsouzen za dezerci na dva roky a šest měsíců do vězení. V SRN ale ještě stihl na poslední chvíli dostat statut politického uprchlíka a v roce 2002 pak dostal i německé občanství.

V té době už mu při návratu domů hrozilo jen půl roku za mřížemi. Amnestie prezidenta Václava Havla z roku 2001 mu totiž z trestu celé dva roky ukrojila. Kolikrát se novopečenému německému občanovi podařilo nepozorovaně navštívit Česko, se Právu nepodařilo zjistit.

Vloni v prosinci ale spadla klec. Právě před Vánocemi, 21. prosince, skončil dávný dezertér z armády socialistického Československa ve věznici ve Všehrdech.

Jeho žádost o milost ze 17. ledna letošního roku byla vyřízena neobyčejně rychle - za čtyři a půl měsíce. Jak uvedl mluvčí Hradu Petr Hájek při zdůvodňování Klausova rozhodnutí, prezident předpokládá, že trest již svůj výchovný účinek splnil.

Zda Petra Procházku pobyt ve Všehrdech, kde žije i sochař Pavel Opočenský, opravdu vychoval, se uvidí. O tom, že už nikdy nedezertuje z československé armády, se ale v každém případě pochybovat nedá.