"Prezident velmi důrazně pozvání odmítl, i proto, že v úterý odjíždí na oficiální návštěvu Finska. Panu premiérovi ale na dopis odpověděl," řekl v pondělí Novinkám mluvčí Hradu Petr Hájek.

Klause premiérův pondělní dopis od Paroubka "velmi překvapil". Odmítá také, že by situaci kolem zahraniční politiky státu vyhrotil. "S těmito informacemi jste na veřejnosti naprosto bezprecedentním konfrontačním způsobem vystoupil Vy, ač bylo dostatek možností vzájemně si o těchto věcech pohovořit. To jsme si ostatně slíbili při Vašem jmenování," uvedl Klaus v prohlášení.

Paroubkovi také vyčetl, že se ve Francii zúčastnil kampaně před referendem o euroústavě. "Nikdy bych se neodvážil zúčastnit se kampaně před referendem ve Francii jako jste to - bez jakékoli konzultace - udělal Vy a považuji tento Váš krok za zcela nevhodný přímý zásah do vnitřní politiky suverénní země," míní prezident.

Předvolání na vládu

Paroubka pozval v úterý na schůzku na Hrad. "O svém právu účastnit se schůzí vlády dobře vím. Nevím ovšem nic o tom, že by mohl být prezident premiérem na zasedání vlády předvoláván," dodal Klaus.

Premiér v pondělí dopisem pozval prezidenta na středeční zasedání kabinetu. Ministři chtěli s Klausem mluvit o jeho vystupování na zahrničních cestách, kde reprezentuje ČR. Pozvání přišlo před Klausovou návštěvou Rakouska, kterou má prezident naplánovanou na červen.

Pokračuje tak spor premiér vs. prezident ohledně Klausových vyjádření v zahraničí na adresu Evropské unie. Paroubkovi se nelíbí, že prezident zaujímá jiná stanoviska než vláda - obzvláště v otázkách evropské ústavy. Premiér pohrozil, že kabinet prezidentovi omezí zahraniční cesty. [celá zpráva]

Zatímco Paroubek má za to, že prezidentova role v zahraniční politice podléhá vládě, Klaus má opačný názor.

Celé znění Paroubkova dopisu
Vážený pane prezidente, v posledních dnech se veřejnosti dostávají informace o mých a Vašich postojích k zodpovědnosti za zahraniční politiku včetně způsobu její prezentace v tuzemsku i mimo hranice naší země. Domnívám se, že tato situace není obecně prospěšná pro stát. Vážený pane prezidente, dovolte, abych Vám připomenul Vaše právo podle Ústavy účastnit se schůzí vlády. Proto uvítám Vaši účast na nejbližším zasedání vlády dne 1. června t.r., na kterém bude ve 27. bodě projednáván návrh ministra zahraničních věcí na uskutečnění "Pracovní návštěvy prezidenta republiky Václava Klause v Rakouské republice dne 8. června 2005". Projednání zmíněného bodu za Vaší případné osobní účasti může proběhnout kdykoliv, dle Vašich časových možností, od 10.00 do 14.00 h, kdy se předběžně očekává ukončení schůze vlády. Dále Vám navrhuji, aby naše sekretariáty dojednaly naše osobní setkání, které by se uskutečnilo ještě v tomto týdnu a na němž projednáme způsob komunikace a postupu při přípravě zahraničních cest ústavních činitelů.
S pozdravem Jiří Paroubek