Závěť Benešovy ženy Hany, která v roce 1974 odkázala vilu Husitskému muzeu v Táboře s přáním, aby zde vniklo místo připomínající práci a život jejího manžela, našla naplnění až po třiceti letech, neboť před rokem 1989 neměl komunistický režim zájem na tom, aby se o Benešovi pozitivně hovořilo a měl být vytěsněn z paměti národa.

Předseda vlády při projevu u hrobky manželů Benešových připomněl, že Beneš byl pozoruhodnou osobností našich dějin a výraznou měrou se zasloužil o vznik československého státu a v době svého působení jako ministr zahraničí patřil k nejrespektovanějším politikům evropského kontinentu. I v posledních deseti letech života se však choval vždy otevřeně, čestně a už vůbec ne, jako bázlivý muž.

"Byl to snad nejlepší projev, který jsem o našem druhém prezidentovi za posledních deset let tady slyšel," hodnotil premiérovo vystoupení jeden z veteránů, kterých se zde sešlo několik desítek.

Uctít Benešovu památku přešli nejen členové Společnosti Edvarda Beneše, ale rovněž zástupci Konfederace politických vězňů, Českého svazu bojovníků za svobodu a sokolové.

"Je to určitě dobře, že pan prezident má svůj památník, jen mne trochu mrzí, že jím není přímo jeho vila, ale stojí o kus dál a tím ztrácí trochu na autentičnosti," řekla Právu členka výboru Společnosti Edvarda Beneše Alena Kopecká. "Je to samozřejmě jen můj názor, ale kdyby byly zpřístupněny celoročně i prostory vily, byla bych ještě spokojenější," dodala Kopecká.

Příčina a následek války

"Je to zatím první krok a dál uvidíme, vždyť jsme závěť paní Benešové teprve začali naplňovat. Osobně jsem s expozicí spokojen, neboť využívá i moderní audiovizuální techniky, a tím se obsah sdělení podstatně zvětšuje," řekl premiér.

Na dotaz německých novinářů odmítl srovnání válečných zločinů ze strany Německa ve druhé světové válce a Benešových dekretů. "Není možné vydávat příčinu za následek. Příčinou války nebyly Benešovy dekrety, ale byl to až její následek. Příčina byla v agresivitě Hitlera, nacistické strany a nacistického Německa. To je velký rozdíl proti tomu, jaký byl český podíl ve válce, který byl podílem oběti," uvedl Paroubek.

Domnívá se, že výroky Edmunda Stoibera v souvislosti s odhalením Benešovy sochy v Praze a nyní otevření památníku v Sezimově Ústí mají spíše vnitropolitický charakter, zejména pro Bavorsko, kde má CSU silnou voličskou základu právě u bývalých sudetských Němců, a proto je nepřeceňuje.

"Politicky to chápu, ale spíše je třeba se dívat do budoucnosti," zdůraznil premiér.