"Další vzestup teploty lze ještě očekávat," uvedl českobudějovický meteorolog Gustav Sysel. Také pražští pozorovatelé počasí upozornili na to, že hodnota v Klementinu nemusí být pro dnešek konečná.

Rekordy lámalo i sobotní počasí. V Praze se rtuť teploměru v Klementinu vyšplhala na 31,8 stupně Celsia, v Českých Budějovicích na 30,9 stupně Celsia. V Praze byla pokořena dosud nejvyšší teplota z roku 1892 o 0,2 desetiny stupně Celsia, v Českých Budějovicích o 1,2 stupně Celsia.

Teplotní rekordy pro 28. květen padly i Hradci Králové a Pardubicích. Teplota v Hradci Králové vystoupala na 31,9 stupně Celsia, dosavadní maximum z roku 1998 tak překonala o 1,9 stupně. V Pardubicích se rtuť teploměru zastavila dokonce na 32,5 stupně Celsia, když minulý rekord z roku 1982 byl 30 stupňů.

Bouřky s kroupami

V Česku v neděli podle předpovědi vrcholí příliv tropického vzduchu od jihozápadu. Odpoledne a večer by se měly v západní polovině Čech objevit mraky. Místy mohou být bouřky, ojediněle s kroupami. Podle serveru Meteopress už se bouřky objevily například v Karlových Varech a v Peci pod Sněžkou.

V pondělí by podle předpovědi mělo převažovat polojasné počasí, od západu až oblačné. Teploty by měly stoupnout na 30 až 34 stupňů Celsia, na západě Čech by se měly pohybovat kolem 27 stupňů Celsia.

Očekávají se přeháňky a bouřky. Meteorologové upozorňují, že bouřky mohou ojediněle provázet kroupy, přívalové srážky a nárazový vítr.