"Pokud systém má fungovat, budou se muset všichni uskromnit ve svých představách," prohlásil premiér. "Požádal jsem účastníky porady, aby předložili východiska ke kompromisu."

Další, už třetí jednání za účasti premiéra bude v Kramářově vile příští pátek. Lékaři chtějí zvýšit platy ze současných 39 tisíc na 85 tisíc korun měsíčně.

Zdravotní pojišťovny ale varují, že desetimiliardový dluh systému pojištění se tím zvýší o 24 miliard.

Rath: Jsme ochotni jednat a ubrat

Prezident České lékařské komory David Rath po schůzce uvedl, že je ochoten ubrat . "Možná se dohodneme na polovině našich požadavků. Účinnost zvýšení ceny práce by pak mohla být ne od letošního července, ale od 1. ledna příštího roku," prohlásil Rath.

Dodal, že peníze na to budou. Výběr pojistného stoupá ročně zhruba o deset miliard. Další možností je, aby lékaři omezili zhruba o 10 procent výkon a nedělali nadbytečná vyšetření.

Viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera Právu řekl, že slova o kompromisu jsou "spíše přání než fakt". Dodal, že "strany jsou dost znesvářené. My jsme ochotni hledat řešení na přidání peněz lékařům jen tehdy, když se nezhorší bilance zdravotního systému, a když se nepřenese zvýšení platů lékařů na pacienty". To potvrdila i ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková.

Nespokojen odcházel z jednání mluvčí Koalice soukromých lékařů Jan Jelínek: "České zdravotnictví poskytuje větší rozsah péče než na který máme. Hledají se rezervy, a když budou, budou vyšší platy. S tím já nesouhlasím. Platy lékařů už měly být vyšší dávno."

Lékaři prý mohou ČSSD ve volbách zničit

Prezident ČLK David Rath napsal premiéru Paroubkovi dopis, v němž mj. naznačuje, že lékaři mohou při volbách ČSSD zničit. "Vliv lékařské, potažmo zdravotnické profese je srovnatelný s vlivem médií. Zkušenosti z posledních 15 let svědčí o tom, že bez spojenectví se zdravotníky se nedají vyhrát žádné volby," uvádí se v dopise.

"Takových dopisů dostávám hodně. Tohle asi nebylo myšleno úplně vážně. Nevšímám si toho. O dopisu jsme při schůzce nemluvili," prohlásil Paroubek.

Rath před novináři dodal, že "to rozhodně není výhrůžka". Jedním dechem ale řekl, že teď je poslední chvíle, kdy má ČSSD ještě reálnou šanci s řešením zdravotnictví pohnout tak, aby komora mohla říci, že vláda ČSSD udělala řadu pozitivních kroků. "Pokud premiér nenajde řešení, odrazí se to na volebních preferencích ČSSD," prohlásil Rath.

Mnoha lékařům vadí, že Rath využil profesní organizace k nátlaku na Paroubka. "Prezident ČLK zneužívá svého postavení, když vyhrožuje vládě ČSSD," prohlásil pro ČTK mluvčí Koalice soukromých lékařů Jan Jelínek.

Také mluvčí Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milan Kudyn soudí, že Rath překračuje svoje pravomoci. "Pokud bude v tomto duchu pokračovat, u řady lékařů skončil a na podzimním sjezdu komory těžko získá kredit," řekl Kudyn.