Na Univerzitě Karlově se ze současných 800 až 1200 korun měsíčně bydlení zdraží na 1200 až 2800 korun. Na některých kolejích přijde na čtyři tisíce korun.

Ministerstvo školství nebude od září dotace na koleje rozdělovat mezi vysoké školy, ale peníze dá studentům přímo na ruku (ubytovací stipendium). Vysoké školy na to zareagovaly zvýšením cen, protože nemají najednou v rozpočtu "své" jisté finance. Budou muset začít více soutěžit o přízeň studentů, neboť mnozí z nich si hledají kvalitnější ubytování v soukromí, které - pokud se dohodne více lidí najednou - mnohdy vyjde na jednoho levněji než kolej.

Ministerstvo chce školám na jednoho studenta dát příspěvek na bydlení ve výši necelých 800 korun. Až dosud ho měli dostat jen ti, co studují první program. S tím by měli problém právě na UK, kde chtějí poskytnout dotaci i posluchačům v dalším programu a zvýhodnit sociálně slabé studenty. Na ostatní by pak vyšlo stipendium jen ve výši jen 400 až 600 korun měsíčně. Proti tomu posluchači UK protestují, neboť takový příspěvek je ve srovnání s novými ceny kolejí almužnou.

Ministerstvo školství však tvrdí, že nový model je spravedlivější, protože na příspěvek dosáhne víc studentů. Dnes dotaci využívají jen ti, kteří získají lůžko na koleji, zatímco ostatní si pak musí zaplatit bydlení ze své kapsy. S novým modelem by namísto současných 72 tisíc dostalo příspěvek na bydlení 111 tisíc vysokoškoláků, kteří ho pak mohou použít buď na uhrazení lůžka na koleji, nebo si zaplatí pronájem v soukromí.

Přes nesouhlas některých studentů šéfka resortu Petra Buzková nehodlá od změny ustoupit. Minulý týden ale připustila určitý kompromis: její úřad pravděpodobně dá školám stipendia i na ty posluchače, kteří studují jiný než jen první program. Tak by se stipendium dostalo na více lidí.

Vše o vysokoškolských kolejích čtěte ve čtvrtečním Právu.