"Na dávku budou mít nárok rodiny, jejichž děti budou zapsány do první třídy základní školy," řekla ČTK mluvčí ministerstva Kateřina Beránková. Rodiče by mohli použít peníze na nákup čehokoli.

Ministerstvo původně chtělo, aby nárok na tuto dávku mohly úřady poprvé posoudit k letošnímu červnu. Peníze by tak rodiny dostaly už před začátkem nového školního roku, tedy během července a srpna. Letos by si podle počtu prvňáčků vyplacení dávky vyžádalo asi 92,5 miliónu korun. Vzhledem k vládní krizi se však podle Beránkové na změnu předpisu v uplynulých měsících nedostalo.

Novela zákona o sociální podpoře by tak mohla platit až od příštího školního roku. Příspěvek, který slibovala ČSSD už ve vládním prohlášení premiéra Vladimíra Špidly v roce 2002, by tedy děti dostaly až v novém volebním období - v době, kdy už podle současných preferencí bude zřejmě vládnout ODS. Škromach chtěl před dvěma lety zavést také školní příspěvek, který měli dostávat všichni školáci každé září. S návrhem však nepochodil.