"Rozhodně to není částka, která by z našich občanů udělala chudáky," řekl během víkendového jednání sněmu České stomatologické komory v Brně její prezident doktor Jiří Pekárek. Stomatologové požadují, aby se v zubní ordinaci zvýšily přímé platby ze současných 20 na 40 procent. Netýkalo by se to ale dětské péče, prevence, úrazů, nádorů v ústní dutině a stavů, které si pacient nezpůsobil sám.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová ale požadavek stomatologů odmítá. "Takové zvýšení spoluúčasti je pro pacienta neúnosné. Není to v programovém prohlášení vlády," řekla Právu v neděli Emmerová s tím, že pacient si platí zdravotní pojištění a má tedy nárok na ošetření. Stejného názoru je i prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. "Je to urážení občanů, co stomatologové žádají," řekl Právu. Dodal, že zubaři by jasně měli říct, zda chtějí působit v rámci zdravotního pojištění, nebo ne.

"Jestliže ano, pak ať taková to slova vůbec neříkají, protože to je tahání peněz z kapes pacientů," řekl Olejár a dodal, že jeho svaz bude navrhovat ministryni zdravotnictví, aby zrušila lékařské komory, protože nedělají tu práci, kterou by v rámci svého poslání dělat měli.

U zubařů už dnes platíme poměrně vysoké částky za nadstandardní ošetření, například bílé plomby a další. Zcela se hradí protetika, tedy například můstky. Není výjimkou, že pokud si chcete nechat udělat kompletní nový chrup, zaplatíte za něj 150 000 korun.

Komora chce průměrný plat lékaře 85 000

V pondělí se sejdou zástupci lékařů s ministryní zdravotnictví a budou jednat o vyšších mzdách. "Jak již jsme uvedli, lékařská komora požaduje, aby průměrný plat lékaře byl 85 000 korun, což je o 50 000 víc než dosud. Na to ale nejsou peníze. Znamenalo by to 24 miliard korun navíc, a to každý rok," řekla Právu ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková.

Také ministryně zdravotnictví nesouhlasí s tímto požadavkem lékařů. Ministryně jednoznačně podporuje zvýšení platu lékařů, ale v žádném případě ne tak skokovým nárůstem. "Nejdříve musíme nastartovat stabilizační opatření ve financování zdravotnictví, které vláda projedná koncem května, a pak může k určitému mírnému zvýšení platů dojít. Ale nebude to dříve než za půl roku," řekla Právu ministryně Emmerová.

Lékaři ale požadují, aby jim bylo přidáno okamžitě od 1. července a v pondělí se chtějí poradit, jak budou postupovat vůči ministryni, pokud platy nezvýší.