Podle dostupných informací jsou zatím ve frakci Jan Kavan, Vladimír Laštůvka, Petr Lachnit, Josef Hojdar, Robert Kopecký, Jaromír Schling, Miloš Melčák, spekuluje se i o Stanislavu Křečkovi a Miloši Kužvartovi. Ne všichni ale podle Kavana do Domu odborových svazů dorazili. Navíc je prý i řada lidí, kteří nejsou členy, ale s frakcí sympatizují, jmenoval například Zdeňka Škromacha, vicepremiéra a nedávného vyzyvatele Stanislava Grosse v boji o vedení strany.

Delegáti zvolili pětičlenný přípravný výbor ve složení Kavan, šéf děčínské okresní organizace Jaroslav Foldyna, bývalý ministr zdravotnictví Ivan David, Kateřina Hojdarová, což je dcera poslance Hojdara, a delegátka ze severní Moravy Jarmila Grossmannová. Nejvíc hlasů dostal podle Foldyny Kavan, lze zřejmě předpokládát, že bude zvolen i oficiálním mluvčím frakce.

Frakce nechce stranu štěpit

Frakce podle Kavana hodlá prohloubit vnitrostranickou demokracii, bránit reformám na úkor chudých a nedopustit, aby se KSČM stala nejsilnější levicovou stranou. Nesdílí ale antikomunismus.

Členy frakce je hned několik poslanců, Kavan řekl, že se budou společně radit, žádný "poslanecký klub číslo dvě" ale zakládat nehodlají. "Takové ambice nemáme," uvedl jeho kolega Vladimír Laštůvka.

Tito poslanci ale podle Kavana mohou hledat a tlumočit vedení stanoviska k některým zákonům. Sociální demokracie má zhruba 16 500 členů. Kolik jich má levicová frakce, bude jasné v příštích týdnech. Už nyní je ale podle Kavana zřejmé, že nebude marginálním proudem, jak jí předpovídají někteří její kritici.

Frakce se dnes shodla mimo jiné na tom, že vedení strany by měli volit všichni členové ČSSD. Sociální demokracie by měla rozhodující otázky podrobovat vnitrostranickému referendu a prosazovat primární volby na všech úrovních.

Vliv frakce na vládu a ČSSD, v níž má i mnoho kritiků, je zatím nejasný. Delegáti ale chválili premiéra Jiřího Paroubka, jehož dosavadní kroky jsou pro ně příslibem.

"Cílem je posílení a prohloubení vnitrostranické demokracie, která omezí tak rozšířený klientelismus v řadách sociální demokracie a zamezí manipulaci v programových a personálních otázkách," stojí v zakládajícím prohlášení frakce. 

Severní Čechy Kavana podporují

Frakce má největší podporu u sociálních demokratů Ústeckého kraje, a to na Děčínsku, Litoměřicku, Lovosicku a Mostecku, kde je vysoká nezaměstnanost. V ostatních krajích s ní sympatizují jen jednotliví socialisté.

S podobnými cíli vznikla po loňských volbách do Evropského parlamentu Platforma pro renesanci ČSSD. Občas se její stoupenci sejdou v sídle ČSSD Prahy 2 a někdy mezi ně zavítá i bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman. Její vliv ve straně je však zanedbatelný.