Jednání výboru skončilo po necelých dvou minutách. Výbor hlasy poslanců ČSSD a KSČM neschválil program svého jednání, takže musel zasedání ukončit. Předseda výboru Jan Vidím (ODS) ale oznámil, že se debatu o policejním zásahu pokusí prosadit na některém z jeho řádných jednání.

Zatímco vlastní krátké jednání členů výboru bylo klidné, při odchodu ze zasedací místnosti zavládly emoce. Do hlasité hádky se dostali někteří poslanci ČSSD s přítomným šéfem branného výboru pražského magistrátu Pavlem Žďárským, který chtěl poslance informovat o tom, že magistrátní výbor zásah policistů na Letné kritizoval.

Nelze jednat na základě dvou záběrů

"Samotný průběh jednání ve mně vyvolal velké pochybnosti. Předseda výboru Jan Vidím (ODS) nezabránil, aby z toho vzniklo kašpárkové divadlo," řekl Právu poslanec Radim Turek (ČSSD). Podle něj se ODS snaží uchopit jakékoli téma, které by mohla kritizovat. Také připomněl fakt, že členové výboru neměli k dispozici žádný materiál, o kterém by mohli jednat. "Nemůžu přece jednat na základě dvou televizních záběrů."

"Jednání bylo znemožněno. Poslanci KSČM a ČSSD rezignovali na kontrolní funkci Poslanecké sněmovny parlamentu vůči exekutivě s jednoduchou argumentací: My máme většinu, jestli se vám to nelíbí, to je tak všechno, co s tím můžete dělat, konstatovali ve svém prohlášení, které bylo ještě večer zveřejněno na internetových stránkách KDU-ČSL poslanci Pavel Severa a Jan Škopík.

Ostře reagovali na výsledek jednání sněmovního branného výboru jeho lidovečtí členové, kteří dnešní zasedání iniciovali. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek pak prostřednictvím mluvčího strany Ondřeje Jakoba kritizoval ministra vnitra Františka Bublana. "(Ministr vnitra František) Bublan se opřel o podporu komunistů, aby obhájil skutečnost, že policisté jednali v zájmu komunistů," tlumočil lidovecký mluvčí názor předsedy. Lidovci ale nechtěli říci, zda by výsledek jednání mohl ovlivnit jejich rozhodování při pátečním parlamentním hlasování o důvěře vládě.

Jednání sněmovního výboru ze zúčastnil i antikomunistický aktivista Jan Šinágl, jehož policisté při mítinku KSČM 1. května zadrželi. Šinágl vyzval ministra Bublana, aby odstoupil, dokud je čas.

Poslanci se obviňovali ze lží

V hádku soc. dem. a členů ODS se změnila diskuse Sněmovny o návrhu zákona, v němž občanští demokraté navrhují zrušení investičních pobídek. Ty chtějí nahradit poklesem daně z příjmů právnických osob z 24 na 15 procent. Poslanci se obviňovali ze lží, častovali se urážkami a ironickým smíchem.

Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý nazval aktivity některých zahraničních investorů cirkusem: "Jeďte se podívat do těch továren, jak snadno je cirkus sbalitelný, a přemístí ho dále na východ, kde dostanou nové daňové prázdniny."

Tím rozlítil ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana. "Mne velmi urazilo, když říkal, že Bosch tady má svůj cirkus, že tady má svůj cirkus DHL, že tady má svůj cirkus Peugeot a Toyota," volal Urban.

Naopak návrh ODS nazval pokusem "uvrhnout tuto prosperující zemi do bídy". Dodal, že tu není rozvojová země "někde uprostřed Afriky, toto je země, která leží v centru Evropy, je to země prosperující".

Ministr financí Bohuslav Sobotka varoval, že záměr ODS vyvolává neklid mezi investory: "Nechci obviňovat poslance opozice, že zde působí jako neplacení agenti jiných zemí, ale takovýto návrh budí podobné asociace."

Podle Martina Římana je víra české levice v investiční pobídky úchylkou. A dodal, že důchodová reforma, kterou plánuje soc. dem., posílá "70 procent budoucích penzistů pro žebračenky". Podle něho ČSSD uráží 99 procent firem, které v ČR fungují bez investičních pobídek. Na to Zdeněk Škromach vyzval Římana, aby méně řval a více přemýšlel.