Boeing dosedl na Ruzyni včera kolem dvaadvacáté hodiny. Prima přinesla i záběry několika lidí, kteří z něj vystoupili. Konkurenční Nova doplnila, že ze stroje vyšlo 11 lidí. Ti se procházeli po ploše a mnozí z nich telefonovali.

Američané odmítli cokoli komentovat. Není proto známo, zda byli na palubě nějací vězni, nebo se letadlo vracelo z Afghánistánu do USA prázdné.

Informaci o transferu zadržených přes ČR přinesl tento týden deník The New York Times. Podle něj tak Washington obchází zákony USA znemožňující mučení zadržených podezřelých přímo v amerických věznicích.

Přepravou do tzv. druhé země, která zmíněné metody povoluje, legální bariéra padá. [celá zpráva]

Nejčastějším cílem letů řízených CIA je Uzbekistán. Na tamní základnu směřují osoby podezřelé z vazeb na síť al-Kajdá i afghánský Tálibán.

Laštůvka chce jednání ve Sněmovně

České bezpečnostní složky o přistání letadla podle Primy ani tentokrát nevěděly a údajně jim to ani nevadí. "My nesledujeme starty a přistání letadel, to není naše práce," řekl Primě mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert.

Již dříve uvedl, že o této "novinové" kauze nemá žádné informace. "Pokud bych ji měl komentovat, tak s úsměvem," podotkl v rozhovoru pro ČTK.

"S Českou republikou to nemá nic společného. To je pouze letadlo, které přistane a natankuje," uvedl Primě ministr vnitra František Bublan.

Naopak poslanec za ČSSD Vladimír Laštůvka trvá na tom, aby mezipřistání amerických letů řešila Sněmovna. [celá zpráva]

Nova uvedla, že CIA přes Prahu provedla nejméně dva lety: v září 2003 a v lednu 2004.