Kauzu by údajně mohl otevřít člen tohoto výboru za ČSSD Petr Lachnit. ČTK se ho dnes nepodařilo zastihnout, nebral ani mobilní telefon.

Informaci o přeletu letadla přinesl americký list The New York Times. Napsal, že vězni měli být z Prahy do Taškentu převáženi v létě 2003. Transport zajišťoval Boeing 737. V ten samý čas přistálo v uzbecké metropoli i letadlo vypravené americkými tajnými službami z iráckého Bagdádu.

Na palubách obou strojů byly desítky osob podezřelých z teroristických činů, zejména ze spolupráce s afghánským Tálibánem a sítí al-Kajdá.[celá zpráva

Na programu už možná ve čtvrtek

Podle Exnera by se kauza mohla dostat na program sněmovního jednání ve čtvrtek, kdy mají poslanci projednat odpověď ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) na Exnerovu písemnou interpelaci. Týká se jednání orgánů Parlamentního shromáždění Rady Evropy o zákonnosti zadržování vězňů na americké vojenské základně Guantánamo.

Svoboda v písemné odpovědi uvedl, že "Česká republika je stranou Úmluvy na ochranu proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání a na všech fórech trvale podporuje efektivní naplňování závazků z této úmluvy".

Případem letadla by se mohl zabývat i zahraniční výbor, ale o termínu zatím rozhodnuto nebylo. "V tento okamžik je to v oblasti spekulací a neověřených informací, které je třeba nejprve verifikovat a poté teprve se jimi zabývat," řekl ČTK předseda výboru Vladimír Laštůvka (ČSSD).

Počátkem příštího týdne se proto obrátí na ministry zahraničí a obrany Svobodu a Karla Kühnla (US-DEU) a zpravodajské služby. "Předpokládám, že Česká republika je suverénní stát, tudíž něco takového, jako je přelet tak velkého letadla s takovým cílem nemůže být nezaznamenáno. Není to žádné UFO," dodal.