Výkonná rada se již v pondělí usnesla, že ve volbách do Sněmovny připadajících na polovinu příštího roku nebudou smět za ODS kandidovat ti členové, kteří vstoupili po 5. dubnu 2003.

"Trošku se obáváme, že nezvykle zvýšený růst je ani ne tak kvůli Poslanecké sněmovně, jako kvůli komunálním volbám, takže výkonná rada o tom bude ještě jednat," řekl Právu předseda Senátu a liberecké organizace ODS Přemysl Sobotka. Sám bude podle svých slov rozšíření tohoto usnesení prosazovat.

Podle Sobotky zaznamenávají některé organizace ODS příval členů, u nichž lze přepokládat, že pro ně bude perspektivní strana jen výtahem k moci. Proto by podle něj měli kandidovat jen ti, kteří již v ODS něco dokázali. Členská základna Topolánkovy strany v posledních letech postupně roste, nyní má již 24 600 členů.

"ODS si představují jako účast v lobby"

"Leckomu to připadá, že jde o zabukování profláknutých tváří na stávajících pozicích, ale to je strašný omyl. Jedná se totiž o - podle mě velmi užitečné - opatření proti kariéristům. Jen naprostý idiot dnes nevěří tomu, že ODS vyhraje příští volby. A stejně tak si řada lidí umí dobře spočítat, jak by mohlo být výhodné být takříkajíc u lizu," řekl Právu místopředseda jihlavského místního sdružení ODS Leo Švančara.

Jak dodal, teorii odpovídá i strmě rostoucí počet zájemců o členství v ODS. "Letos jsme dokonce odmítli několik lidí přijmout, což se v historii jihlavského sdružení ještě nestalo, a byl mezi nimi i podnikatel, který se představou o účasti v nějaké lobby vůbec netajil," doplnil.

Je podle něj škoda, že výkonná rada zatím rozhodnutí vztáhla jen na sněmovní volby. "Osobně bych podobné opatření aplikoval i v případě voleb do komunální politiky. Tam může být zisk postu na radnici pro nejrůznější chytráky ještě výhodnější," dodal Švančara. Mezi necelými dvěmi sty členy jihlavské ODS se toto opatření týká asi 12 lidí.

Právě Jihlavsko a Zlínsko údajně patří mezi regiony, kde se do ODS hlásí nejvíce potenciálních kariéristů.

"Členství v ODS za výtah k moci nepovažuji. Na funkce u nás v kraji může dosáhnout ten, kdo něco odpracoval. A to není na měsíce, ale třeba na roky," míní předseda regionální rady ODS Zlínského kraje Jaroslav Plachý. Potvrdil, že v ODS ve Zlínském kraji poprvé v historii čítá členská základna přes tisíc lidí.

"Každá strana by měla mít pud sebezáchovy a korekční mechanismus, který by přibrzdil ty, kteří se hlásí ze zištných důvodů. V tom není takové opatření nijak nedemokratické a má své opodstatnění. Na kandidátkách se musí objevit lidé, kteří něco dokázali a ne ti, kteří jsou ve straně tři neděle i s cestou," přidal se místopředseda místního sdružení ODS Zlín-město Bohuslav Záruba.