Organizátoři akce, která má především uctít památku těch, kteří před šedesáti lety při obraně hlavního města padli, se do zinscenovaného souboje snažili dostat všechny strany, jež byly přítomny skutečným bojům. Proto se zapojí i historická hasičská jednotka se svojí technikou.

.: 60. výročí konce 2. světové války na Novinkách
Oslavy v celé ČR
Speciál osvobozování ČSR a Evropy
Oslavy v Praze

"Znázorníme, co je známo z historie, nechť si to každý přebere sám," řekl předseda Klubu vojenské historie Gardekorps-Praha Pavel Kmoch v souvislosti s účastí zástupců vojáků v uniformách Rudé armády nebo vlasovců, o jejichž podílu na osvobozování metropole v květnu 1945 se stále diskutuje.

Kvůli Barikádě 2005 vznikla pravděpodobně největší dekorace, která kdy byla pro podobný účel zbudována. Dřevěné budovy s cedulemi, plakáty vyrůstají na břehu Vltavy od začátku týdne. "Barikádu postavíme z dřevěného nábytku," přiblížil použitý materiál další z organizátorů Aleš Dimitrov. Branická bitva nekonkuruje vojenské přehlídce na Letné ani bitvě o rozhlas. "Účinkující si budeme předávat," poznamenal Kmoch.

Komentovaná bitva v Braníku začíná v 15 hodin. Program ale začíná už dopoledne. V něm vystoupí např. hvězda karlínského hudebního divadla Tereza Duchková, sestry Havelkovy, tanečníci předvedou tance populární ve 30. a 40. letech. Pro děti je připravena horolezecká stěna, poníci nebo dopravní hřiště.