Další ze sociálních demokratů Josef Hojdar v pondělí řekl, že zatím rozhodnutý není. Jan Kavan zase uvedl, že ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) lhal, což podle něj dohodu o podpoře vlády ztěžuje.

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) dnes novinářům po rozhovoru s Lachnitem řekl, že tento poslanec podporu vládě slíbil. O Lachnitovi prý nikdy nepochyboval a považuje ho za člověka loajálního k ČSSD. Premiér naznačil, že by Lachnit mohl působit jako jeho poradce pro oblast regionální politiky. Poslanec zatím nezvedal svůj mobilní telefon.

Kabinet kromě Kavana a Hojdara napínají i další členové klubu ČSSD - Robert Kopecký a Vladimír Laštůvka. Paroubek s nimi chce hovořit. S Hojdarem má premiér mluvit ještě dnes.

Hojdar přiletěl z Brazílie dezorientovaný

Hojdar, který byl minulý týden v Brazílii, řekl, že je ze situace dezorientovaný. Když prý odjížděl do Jižní Ameriky, rýsovala se menšinová vláda sociální demokracie. Už při mezipřistání v Paříži se ale dozvěděl, že všechno je jinak. Dnes ráno Hojdar mluvil s předsedou ČSSD Stanislavem Grossem, rozhodnutý ale zatím není. "Já teď nevím. Až si dám dohromady celý ten obrat, který se odehrál," uvedl. Žádné podmínky si neklade. Nikdo mu prý ale zatím jasně nedokázal vysvětlit, proč změna nastala.

Hlas vládě zatím neslíbil ani po pondělním jednání s premiérem Paroubkem. Hovořit spolu mají ještě i v dalších dnech. Hojdar má zásadní výhrady k práci ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva dopravy. Premiér přesto očekává, že Hojdar kabinet podpoří.

Předseda hospodářského výboru Sněmovny Hojdar uvedl, že jeho dnešní schůzka situaci příliš nevyjasnila, byla informativní. Na dotaz, zda má nějaké personální požadavky, uvedl, že do toho nehodlá premiérovi mluvit. "Jestli si to dokáže uřídit ty resorty se současnými ministry, nebo s někým jiným, to ať si řeší on," řekl. Ministrem průmyslu je přitom Hojdarův stranický kolega Milan Urban, ministerstvo dopravy vede lidovec Milan Šimonovský.

Kavan dnes uvedl, že ministr Svoboda lhal o působení Hynka Kmoníčka ve funkci velvyslance při OSN. Kavan a Laštůvka chtějí posílit vliv ČSSD na zahraniční politiku. Žádali, aby se prvním náměstkem na ministerstvu zahraničí stal právě velvyslanec při OSN. Svoboda to ale odmítl a uvedl, že Kmoníček se v OSN dvakrát vzepřel jeho instrukcím. Velvyslanec to důrazně popřel. "V téhle chvíli se pan ministr nezvykle hrubě dotkl mé profesionální cti," řekl již dříve.

"Pan ministr panu premiérovi lhal," řekl dnes Kavan a dodal, že to považuje za vážnou věc. Chce si o tom promluvit s Paroubkem. Neodpověděl ale na dotaz, zda bude například požadovat Svobodovou rezignaci či jeho omluvu Kmoníčkovi. "Nebudu to vzkazovat přes média," uvedl. Vyjádření ministerstva zahraničí se zatím nepodařilo získat.