K tomu, aby podpořil vládu Jiřího Paroubka při hlasování o důvěře ve Sněmovně, žádá Kavan podle svých slov, aby prvním náměstkem ministra byl pouze člověk, který odpovídá určitým kritériím, a navíc aby byla uzavřena písemná dohoda, která by zajišťovala splnění koncepčních požadavků Kavana a šéfa zahraničního výboru Sněmovny Vladimíra Laštůvky (ČSSD) v oblasti zahraniční politiky státu.

Kavan v pátek pro Právo reagoval na zprávu, že premiér Paroubek oznámil, že Svobodovým prvním náměstkem bude člověk nominovaný ČSSD, slovy: "Já o žádné dohodě nevím. Se mnou nikdo během posledních dnů o těchto věcech nehovořil." Pokud této dohody je dosaženo, pak ji podle svých slov vítá, ale nebude nadšený jakýmkoli jménem.

Tři kritéria pro prvního náměstka

Kavan nastolil tři kritéria, která podle něj musí splňovat první náměstek ministra zahraničí nominovaný ČSSD. Uvedl, že to musí být odborník na zahraniční politiku, musí velmi dobře znát chod ministerstva zahraničí a musí být schopen a ochoten prosazovat soc. dem. koncept zahraniční politiky.

Zda velvyslanec v Moskvě Jaroslav Bašta, o němž se hovoří jako o žhavém kandidátovi na funkci Svobodova prvního náměstka, splňuje tyto požadavky, Kavan nechtěl říci: "To je záležitost dalšího jednání. K tomu bych se nerad vyjadřoval. K jménům se budu vyjadřovat, až se začne jednat."

Vzápětí dodal další podmínku. "My - a hovořím i za kolegu Laštůvku - jsme nikdy neredukovali svou představu změn na ministerstvu zahraničních věcí jen a jen na otázku personální a na otázku postu prvního náměstka. Diskuse tedy z mého hlediska nemůže končit tím, že oni vymění prvního náměstka Jana Winklera za člověka nominovaného ČSSD a splňujícího tři kritéria, která jsem vyjmenoval," řekl Kavan.

Je podle něj rovněž třeba domluvit mechanismus, který zajistí, aby se nedělala autonomní politika ministra Svobody, ale aby se naplnila dikce ústavy, že o zahraniční politice rozhoduje Vláda ČR v čele s premiérem, aby byla zajištěna kontrolní role Sněmovny a aby ČSSD měla vliv na zahraniční politiku z politického hlediska.

"Ústní sliby jsme dostali loni a nic z toho splněno nebylo. Dvakrát do stejné řeky nevstoupím. Já prostě chci mít dohodu písemně," dodal Kavan.