"Předkládáte své osobní argumenty proti ústavní smlouvě se značnou silou a přesvědčením. Stejně tak s nimi mohou, se stejnou silou a přesvědčením, další politikové souhlasit nebo je odmítat," napsal Borrell.

Reagoval na Klausův dopis, ve kterém prezident označil za urážlivé, nepřijatelné a v dosavadní historii EU za naprosto bezprecedentní výroky místopředsedy EP Aleja Vidala-Quadrase a předsedy ústavního výboru EP Jo Leinena. Oba politikové polemizovali s Klausovými názory a usoudili, že pokud by ústava byla v ČR ratifikována, měl by český prezident odstoupit.

Václav Klaus dopis zatím nemá, takže nebude reagovat, uvedl prezidentův mluvčí Petr Hájek. "Až ten dopis dostane, tak se s ním seznámí a teprve pak se rozhodne, co dál," uvedl Hájek.

Obvinili Klause ze lži

Vše odstartoval místopředseda EP Španěl Roca Vidal-Quadras, když na adresu Klause prohlásil: "Jeho (Klausovy) argumenty proti ústavě jsou předpojaté, zavádějící i lživé." Přisadil si i předseda ústavního výboru Evropského parlamentu Jo Leinen. "Není to poprvé, co český prezident poskytuje obyvatelům své země zavádějící informace o Evropské unii, a obzvlášť co se týče evropské ústavy," poznamenal Leinen.

Klaus v bouřlivé reakci, kdy hovořil např. o hrubých urážkách vůči hlavě státu, požadoval o Borrella zajištění omluvy. Se stejnou se obrátil i na šéfa Sněmovny Lubomíra Zaorálka, který se s výroky europoslanclů ztotožnil.