Až do takového extrému přešla tahanice mezi městem a podnikatelem o lukrativní pozemek u nádraží Ostrava-Svinov. Šimek již v minulosti připustil, že uvažuje o blokaci části křižovatky v centru, jejíž pozemky si kvůli tomu dokonce před dvěma lety koupil od ostravského pivovaru. To se ale primátorovi nelíbí.

"Náš tank je poselstvím Šimkovi, že pokud nám bude tímto způsobem vyhrožovat, je město připraveno odpovědět stejnými zbraněmi," řekl Právu primátor Ostravy Aleš Zedník (ČSSD), který dal ve středu kolem patnácté hodiny svolení, aby tank do města přivezli. Několikatunový stroj naložený na speciálním transportéru na křižovatku dorazil krátce po 16 hodině, kde ho z návěsu sundal objednaný jeřáb. Akce je podle Zedníka plně hrazena z rozpočtu na oslavy 60. výročí od konce druhé světové války.

Umístění spojeneckého tanku primátor proto také zdůvodňuje i probíhajícími oslavami. Ostravu mají navštívit nejen váleční veteráni osvobozeneckých armád, ale i prezident Václav Klaus, a velmi špatně by se jim prý vysvětlovalo, proč na rušné křižovatce stojí právě německý stroj. Dvojici tanků mířící hlavněmi proti sobě chce město využít i k propagaci sobotní simulace bitvy druhé světové války, která proběhne v areálu letiště Ostrava-Mošnov. od 15 hodin.

Primátor nepředpokládá, že by se střet mezi radnicí a podnikatelem vyhrotil prostřednictvím těžkých strojů v bojový konflikt. "Přemýšlel jsem, jestli v případě, že jeden z tanků popojede o metr, by mu ten druhý neměl ustřelit věž... Ale už není rok 1945 a konflikty se řeší jinými způsoby," tvrdí primátor. Protest radnice se Šimkovi nelíbí a tvrdí, že primátor takto spor kolem pozemku jen bagatelizuje.

Boj o pozemek Marie Terezie

Konfliktní pozemek ve Svinově rodině Šimkových darovala Marie Terezie. "O jeho vrácení do naší rodiny bojujeme s ostravskou radnicí už dvanáct let," zlobí se Šimek s tím, že podle rozhodnutí soudu už jej město mělo dávno vydat.

S tvrzením ale primátor Zedník nesouhlasí. "Z právního hlediska jeho nárok na pozemek zanikl, neuplatnil ho včas. Nemovitost už není právně vymahatelná, ale jen historicky doložitelná," konstatoval primátor. Nebrání se však, aby zastupitelstvo rozhodlo pozemek Šimkovi darovat. "Takový návrh bych podpořil. Jedinou podmínkou by bylo, aby na něm nevznikla tržnice nevalné úrovně a byl využit v souladu se záměry, které město má s přednádražním prostorem."

Primátor doplnil, že Šimek svým jednáním již zřejmě odradil italské investory, kteří před nádražím měli stavět velké obchodně-společenské centrum. "Šimek má svou logiku. Než aby pět minut vyjednával, raději bude pět týdnů bojovat. Musíme ho ale brát takového, jaký je," dodal Zedník.

Šimek se ale bránil slovy, že zatímco on má investora na stavbu za 1,2 miliardy korun, město chtělo na pozemku postavit patrové paletové garáže s automatickým odbavovacím systémem. To se mu ale nelíbí.